Pátek 14. května. Svátek má Bonifác.

Německý ústavní soud zrušil zmrazení cen nájmů v Berlíně

15.04.2021 | 12:54 0 Komentářů

Ceny nájemného v Berlíně byly zmraženy déle jak rok, a pronajímatelé se tak museli přizpůsobit cenovému stropu, který znemožňoval zvyšování cen za nájem. Německý ústavní soud dnes ráno platnost cenových stropů zrušil a nájmy tak budou moci opět růst.

Dle německého ústavního soudu nemělo město na regulaci nájemného právo, protože vztahy nájemníka a nájemce velmi rozsáhle upravuje německý občanský zákoník, včetně cen nájemného. Pravomoc o určování výše nájemného má podle ústavního soudu pouze parlament na federální úrovni.

Německý deník Die Welt informoval, že kvůli cenovému stropu muselo mnoho nájemníků snížit ceny nájmu, někteří nájemci dokonce z uvedeného důvodu opustili Berlín. Ceny budou moci opět začít stoupat od roku 2022, ovšem nejvíce o 1,3 % ročně. Úředník senátu pro rozvoj měst a bydlení Sebastian Scheel sdělil, že nyní je již úkolem federální vlády buď vytvořit efektivní zákon o ceně nájmu, který by pružně reagoval na sociální podmínky ve městech, nebo převést kompetence na jednotlivé federální státy.

V reakci na zprávu otevřely akcie Deutsche Wohnen s 6,8% skokem, Adler Group SA otevřely o 5,2 % výš.

Akcie Deutsche Wohnen (ETR: DWNI) od otevření rostou o 2,94 % na 44,78 EUR. Adler Group SA (ETR: ADJ) po otevření připisují 2,08 % na 24,5 EUR.

Zdroj: Bloomberg, ČTK, Die Welt

Martin Singer
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.