Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Německý iIndex Ifo – podnikatelská důvěra na historickém maximu

24.11.2010 | 12:57 0 Komentářů

Skutečnost:  109,3 
Očekávání:   107,5
Předchozí:    107,7 (revize z 107,6)
 
Podnikatelské klima v Německu vykazuje vytrvalé zlepšení. Index Ifo v listopadu dokonce dosáhl historického maxima 109,3 bodů, což je nejvyšší hodnota od sjednocení Německa v roce 1991. Listopadový výsledek překonal očekávání (107,5). Podnikový sentiment roste 9 měsíců v řadě a za posledních 20 měsíců zaznamenal index Ifo jen jeden pokles.
Německé firmy dále zlepšily hodnocení své současné situace (nárůst subindexu o 2,1 bodů na 3leté maximum 112,3 bodů), které doplnil i další nárůst optimismu ohledně vývoje v následujícím půlroce. Index očekávání se dokonce dostal na nejvyšší úroveň od začátku časové řady v roce 1991. Další pozitivem je, že nárůst zlepšení sentimentu jde přes všechny obory – od strojírenství přes obchod až po stavebnictví. Nejpozitivnější situace zůstává ve strojírenství, ale rekordní úrovně jsou i v maloobchodě a obecně ve službách.
 
Oživení německé ekonomiky nejenže pokračuje stále svižným tempem, ale dál nabývá na mohutnosti a jde přes všechny složky ekonomiky. Index Ifo naznačuje, že konec roku a začátek příštího roku by se měl nést ve znamení silného růst německé ekonomiky, což je velmi dobrá zpráva pro českou ekonomiku. Vývoj indexu Ifo doplňuje dílčí zprávy z německé ekonomiky – nezaměstnanost na 18letém minimu (7,5%), automobilky (BMW, Mercedes, Audi) zkracují či ruší vánoční odstávky kvůli vysokému objemu zakázek, vyšší hodnoty jiných předstihových indikátorů (index nákupních manažerů). Ekonomická divergence uvnitř EU se pravděpodobně dál prohlubuje. Zatímco Německo a okolní státy  pokračují v silném oživení, část Evropy (především jižní) trápí pokles či pokračující stagnace a rekordní nárůsty nezaměstnanosti.
 
Akcie (DAX) po zveřejnění zprávy krátce vzrostly asi o 0,3 %. Dluhopisy v konečném důsledku měly smíšenou reakci, i když krátce po zveřejnění zprávy výnosy překvapivě klesaly. Euro od ranních hodin bylo pod tlakem a ztratilo kolem 0,8 %, ovšem po zveřejnění indexu Ifo se euro stabilizovalo kolem 1,331 USD/EUR.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.