Sobota 10. dubna. Svátek má Darja.

Německý E.ON odstaví dvě paroplynové elektrárny

30.03.2015 | 13:40 0 Komentářů

Největší německá energetická společnost E.ON se rozhodla uzavřít dvě paroplynové elektrárny v Bavorsku (Irsching 4 a 5). Tyto elektrárny v současné době vykrývají krátkodobé výkyvy na nabídkové straně a slouží jako pojistka, že země bude mít dostatek elektrické energie i ve chvílích dočasně vyšší poptávky. Smlouva zajišťující provoz těchto elektráren končí v březnu příštího roku a prodloužena nebude. Jako důvod společnost uvedla nerentabilitu projektu. Plynové elektrárny v současnosti čelí silné konkurenci ze strany obnovitelných zdrojů a uhelných elektráren.

Smlouva o provozu elektráren Irsching 4 a 5 byla uzavřena v roce 2013 na 3 roky. Většinu nákladů spojených s provozem hradí E.ON, část fixních nákladů platí provozovatel sítě TenneT. E.ON má povinnost ohlásit odstavení elektrárny s ročním předstihem.

Elektrárna Irsching 4, která je ze 100 % vlastněna společností E.ON, má výkon 550 MW. Do provozu byla uvedena v roce 2011. Irsching 5, který má výkon 846 MW byl uveden do provozu před rokem. V této elektrárně má E.ON pouze minoritní podíl.

Akcie společnosti E.ON (EOAN) se aktuálně obchodují za 14,05 EUR (+0,11 %) a výrazně tak zaostávají za výkonem trhu (DAX roste o 1,3 %).

Zdroj: Bloomberg

Tomáš Spousta, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.