Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Německý DAX v závěrečné seanci tohoto roku oslabil; za celý rok 2019 si pak připsal 25 %

30.12.2019 | 19:29 0 Komentářů

Německý DAX uzavřel poslední seanci tohoto roku v záporu. Za celý rok pak posílil o 25 %. Nejrůstovějším titulem byl dnes Wirecard, naopak klesal MTU. Za rok 2019 si společnosti první a poslední příčku ze všech společností v indexu vyměnily.

DAX uzavřel poslední seanci v roce poklesem

Německý DAX uzavřel relativně poklidnou závěrečnou seanci tohoto roku pod nulou, když při absenci signifikantněji významnějších zpráv oslabil o 0,66 %. Index táhly dolů ztráty MTU Aero Engines (MTX; -1,7 %), který byl následován společnostmi Siemens (SIE; -1,4 %), Deutsche Post (DPW; -1,2 %), Fresenius Medical Care (FME; -1,0 %) či Allianz (ALV; -1,0 %).

Na opačné straně indexu stojí za zmínku pouze růst firem Wirecard (WDI; +1,1 %) a RWE (RWE; +1,1 %). Automobilka Volkswagen (VOW3; -0,03 %) přislíbila rakouské policii kompenzaci v podobě 2100 nových vozů v návaznosti na aféru Dieselgate. Konkurenční BMW pak spolu s čínskou automobilkou Great Wall Motors získal obchodní licenci ke společné výrobě vozů v Číně.

Nová členka Výkonné rady ECB chce symetričtější cíl

Jedna ze dvou nových tváří Výkonné rady Evropské centrální banky (ECB) Isabel Schnabelová vyjádřila dnes své sympatie k úpravě inflačního cíle k větší symetrii. Tento krok je diskutován již delší dobu, když ho v závěru svého působení v roli prezidenta ECB zmiňoval také M. Draghi. Zároveň vyjádřila zřetelnou nevoli ke kritice ECB, jež se instituci dostává v jejím rodném Německu. Schnabelová nastupuje do funkce 1. ledna 2020.

Index DAX -0,66 % na 13249,01 b.
Nejsilnější akcie Změna Nejslabší akcie Změna
Wirecard (WDI) +1,1 % MTU Aero Engines (MTX) -1,7 %
RWE (RWE) +1,1 % Siemens (SIE) -1,4 %
Deutsche Bank (DBK) +0,2 % Deutsche Post (DPW) -1,2 %
HeidelbergCement (HEI) +0,1 % Fresenius Medical Care (FME) -1,0 %
Merck (MRK) +0,1 % Allianz (ALV) -1,0 %

 

—————————————————————————————————

Vývoj za celý rok 2019

Jelikož pondělní seance byla poslední v roce 2019, můžeme se podívat na celkový vývoj indexu DAX a společností v něm v průběhu celého roku. Index jako celek za rok 2019 vzrostl o velmi slušných 25,5 %. Z jednotlivých titulů se nejlépe vedlo MTU Aero Engines (MTX; +61 % y/y), zatímco nejhůře se dařilo problémy s vyšetřováním účetních machinací zmítanému Wirecardu (WDI; -19 % y/y). Detailnější seznam titulů a jejich kumulovaného vývoje v průběhu tohoto roku je přiložen v obrázku níže.

Zdroj: Bloomberg

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.