Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Německý DAX uzavřel v pátek plusu

22.02.2019 | 18:46 0 Komentářů

Německý DAX uzavřel v pátek v mírném plusu. Po výrazných ztrátách z posledních týdnů rostl Wirecard, naopak klesal Fresenius. Výsledky za FY 18, dividendu a nastínění výhledu zveřejnil Volkswagen.

Německý DAX se v závěrečné seanci týdne obchodoval po celý den v mírném plusu, a nakonec uzavřel silnější o 0,30 %. Dařilo se zejména společnosti Wirecard (WDI; +4,4 %), která tak v pátek smazala alespoň malou část ztrát, které nabírá v posledních týdnech od okamžiku zveřejnění potenciálních účetních ilegálních operací. CEO Wirecardu Markus Braun dnes v rozhovoru pro Frankfurter Allgemeine Zeitung vyjádřil důvěru v brzké zotavení ceny akcií společnosti. Podle Brauna poslední výkyvy kurzu nikterak nereagují na vývoj fundamentu firmy a v blízké budoucnosti si je jistý, že kurz akcií začne vývoj businessu reflektovat. K vývoji kauzy se nechtěl blížeji vyjadřovat, odkázal se na příslušné autority, které se případem zabývají. CEO pouze dodal, že do dnešního dne prozatím stále žádné porušení pravidel prokázáno nebylo.

Mírněji posilovaly společnosti ThyssenKrupp (TKA; +1,7 %), Siemens (SIE; +1,5 %), Lufthansa (LHA; +1,1 %) či Linde (LIN; +1,1 %).

Na opačné straně indexu uzavřela společnost Fresenius (FRE; -2,8 %). Zdravotnická společnost ve čtvrtek večer zveřejnila informaci o tom, že hodlá požadovat 100 milionovou (eur) kompenzaci za „potopení“ připravovaného převzetí firmy Akorn, ke kterému nedošlo z titulu problémů s řízením kvality. Společnost se ohrazuje ve zprávě tím, že „bez zavádějící interpetace údajů ze strany Akornu by nikdy neinvestoval desítky milionů dolarů a tisíce hodin do snahy o akvizici“.

Volkswagen před uzavřením seance zveřejnil čísla za FY 18; Zdroj: Volkswagen

Zajímavostí dne je zveřejnění výsledků za fiskální rok 2018 ze strany Volkswagenu (VOW3; 0,10 %), ke kterému došlo těsně před závěrem obchodní seance. Firma naplnila za rok 2018 očekávání analytiků na úrovni ziskovosti (EBIT 17,1 miliard eur vs 16,96 miliard eur konsensus), tržby mírně za konsensem zaostaly (235,8 miliard vs 236,92 miliard eur). Spolu s výsledky firma oznámila návrh dividendy ve výši 4,80 eur na akcii, což je o 25 centů níže pod konsensuálním odhadem analytiků oslovených agenturou Bloomberg. V roce 2019 posléze automobilka očekává meziroční růst tržeb do 5 %. Upravená provozní marže by měla činit 6,5 až 7,5 %.

Index DAX +0,3 % na 11457,7 b.
Nejsilnější akcie Změna Nejslabší akcie Změna
Wirecard AG (WDI) +4,4 % Fresenius (FRE) -2,8 %
ThyssenKrupp (TKA) +1,7 % Bayer (BAYN) -1,3 %
Siemens (SIE) +1,5 % Beiersdorf (BEI) -1,1 %
Lufthansa (LHA) +1,1 % BASF SE (BAS) -0,8 %
Linde PLC (LIN) +1,1 % RWE (RWE) -0,6 %

 

Zdroj: Bloomberg

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.