Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

Německý DAX stáhly do záporu banky a automobilky

24.05.2018 | 18:10 0 Komentářů

Index DAX odepsal 0,94 %.

Německý index DAX ve čtvrtek vcelku prudce klesal, když ho táhly dolů výrazné ztráty bankovních titulů, které následovaly poklesy automobilek. DAX tak nakonec uzavřel slabší o necelé procento (0,94 %). Nejvýrazněji ztrácela Commerzbank (CBK; -6,5 %), která oslabovala poté, co americká banka Morgan Stanley snížila své odhady ohledně výsledků před zdaněním pro roky 2018 až 2020. V souvislosti s tím Morgan Stanley snížila cílovou cenu pro Commerzbank z 15,70 eur na 12 eur.

Hned v závěsu se v poklesu držela druhá z velkých německých bank Deutsche Bank (DBK; -4,8 %). Ta dnes oznámila záměr snižovat stavy, konkrétně chce snížit počet zaměstnanců o 7 tisíc. V souvislosti s touto informací banka zároveň varovala investory ohledně výsledků druhého kvartálu tohoto fiskálního roku. Škrty by se měly týkat zejména korporátního a investičního bankovnictví, kde by se do koncu roku měla uspořit jedna miliarda euro. Každá čtvrtá pracovní pozice v divizích obchodování s akciemi a tradingu bude zrušena. CEO Deutsche Bank Paul Achleitner dnes navíc na valné hromadě zažil faux paux, když místo návrhu na dividendu v podobě 11 centů řekl 11 euro, za což si vyslech posměšný aplaus. Banka dnes také potvrdila některé z chybných plateb v miliardách eur, kterých se pracovníci Deutsche Bank v posledních letech dopustily.

O mnoho lépe než banky si nevedly ani automobilky poté, co byla zveřejněna informace o tom, že administrativa Donalda Trumpa zvažuje možnost uvalení cel i na evropské automobilky. Daimler (DAI; -2,8 %), Volkswagen (VOW; -2,5 %) i BMW (BMW; -1,25 %) tak vcelku výrazně oslabovaly.

Výrazněji v plusu ve čtvrtek uzavřela pouze společnost Linde (LINU; +1,1 %).

Index DAX -0,94 % na 12855,09 b.
Nejsilnější akcie Změna Nejslabší akcie Změna
Linde (LINU) +1,3 % Commerzbank (CBK) -6,5 %
Merck (MRK) +0,6 % Deutsche Bank (DBK) -4,8 %
SAP (SAP) +0,4 % Daimler (DAI) -2,8 %
Infineon Technologies (IFX) +0,4 % Volkswagen (VOW3) -2,5 %
Deutsche Boerse (DB1) +0,1 % Vonovia (VNA) -1,8 %

 

Zdroj: Bloomberg

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.