Pondělí 08. března. Svátek má Gabriela.

Německý DAX se stejně jako celá Evropa svezl na nejistotě kolem Turecka a oslabil o více než 2 %

10.08.2018 | 18:06 0 Komentářů

Německý DAX se stejně jako celá Evropa svezl na nejistotě kolem Turecka a oslabil o více než 2 %. Dolů ho tahaly zejména ztráty bankovních společností.

Německý DAX se svezl s nejistotou vyvolanou na území starého kontinentu v návaznosti na dění v Turecku. Prohlubující se deficity státního rozpočtu a běžného účtu platební bilance dělají vrásky na čele investorům. Situaci navíc nezlepšuje ani počínání tureckého prezidenta Erdogana, který vytváří silný tlak na tamní centrální banku, čímž silně zpochybňuje její nezávislost. Trhy příliš kladně nevnímají ani dosazení Erdoganova zetě na post ministra financí. Výše zmíněný koktejl tlačí již dlouhé týdny na oslabování měny a dnes ráno investoři přistoupili k masivnímu odlivu prostředků z Turecka. Situaci kolem turecké měny odpoledne ještě zhoršil americký prezident Donald Trump zdvojnásobením cel na turecký dovoz oceli a hliníku, čímž poslal v jednu chvíli liru na páru s dolarem až na úroveň 6,80 USD/TRY. V současné chvíli se lira pohybuje na 6,45 USD/TRY.

Dnešní vývoj měnového páru USD/TRY; Zdroj: Bloomberg

V návaznosti na problémy v Turecku se propadají zéjmema bankovní společnosti, když v Evropě začínají panovat obavy o expozice evropských bank v Turecku. Největší expozice v absolutním vyjádření mají zejména španělské, francouzské a italské banky. Propad bankovního sektoru se však nevyhnul ani německým bankám, když Deutsche Bank (DBK; -4,0 %) i Commerzbank (CBK; -3,7 %) skokově odepisovaly. Nejistota nepřidávala ani dalším firmám, když přes 3 % ztratily ThyssenKrupp (TKA; -3,1 %), Daimler (DAI; -3,0 %) či Infineon (IFX; -3,0 %). Ani jedna ze společností v pátek neuzavřela v kladném teritoriu.

Index DAX -2,06 % na 12414,7 b.
Nejsilnější akcie Změna Nejslabší akcie Změna
Vonovia (VNA) -0,8 % Deutsche Bank (DBK) -4,0 %
Fresenius Medical Care (FME) -0,9 % Commerzbank (CBK) -3,7 %
Merck (MRK) -0,9 % ThyssenKrupp (TKA) -3,1 %
Beiersdorf (BEI) -0,9 % Daimler (DAI) -3,0 %
Munich Re (MUV2) -1,0 % Infineon Technologies (IFX) -3,0 %

Zdroj: Bloomberg

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.