Pondělí 01. března. Svátek má Bedřich.

Německý DAX na pozadí tureckých problémů v záporu; Bayer stáhnul dolů soudní verdikt proti Monsantu

13.08.2018 | 18:28 0 Komentářů

Německý DAX uzavřel na pozadí tureckých problémů v záporu, klesaly zejména bankovní tituly. Bayer skokově oslabil na základě soudního verdiktu v neprospěch Monsanta.

Německý DAX se stejně jako celá Evropa na startu týdne od začátku seance obchodoval v záporu, a nakonec uzavřel slabší zhruba o půl procenta. Na evropských trzích se po celý den projevoval negativní sentiment z titulu obav o dění v Turecku. Mírné uklidnění situace se pokusila přinést tamní centrální banka, která zveřejnila seznam nástrojů, kterými je schopna pomoci tureckým bankám s případnými problémy s likviditou. Turecká lira se však nadále obchoduje velmi blízko hranice 7 USD/TRY. Pod tlakem tak v Evropě stejně jako v pátek byly bankovní tituly. Deutsche Bank navíc nepomohlo ani snížení doporučení ze strany americké Bank of America z předchozího neutral na underperform. Ve zprávě uvádí Bank of America jako důvod nižší bilanci banky indikující nižší budoucí ziskovost. Analytici americké banky vyjadřují pochybnosti ohledně schopnosti Deutsche Bank (DBK; -2,0 %) dostát svým střednědobým cílům bez toho, aniž by nadále musela snižovat rozvahu, a to nad již probíhající redukce. Dnes také banka oznámila, že škrty v Asii jsou téměř dokončeny. Klesala však i Commerzbank (CBK; -2,0 %), kterou do kladných vod nedostalo ani zvýšení doporučení ze strany Berenbergu na hold z předchozího sell.

Nejvýrazněji však v pondělí odepisoval chemický a farmaceutický koncern Bayer (BAYN; -10,3 %) poté, co byl zveřejněn verdikt amerického soudu v neprospěch společnosti Monsanto, kterou Bayer nedávno akvíroval. Soud v San Francisku nařídil Monsantu zaplatit odškodné 289 milionů dolarů za to, že herbicid americké firmy způsobil žalobci rakovinu. Bayer se tak propadl na nejnižší úroveň za téměř dva roky.

Index DAX -0,53 % na 12358,74 b.
Nejsilnější akcie Změna Nejslabší akcie Změna
Deutsche Boerse (DB1) +1,6 % Bayer (BAYN) -10,3 %
SAP (SAP) +1,5 % Deutsche Bank (DBK) -2,0 %
Adidas (ADS) +1,3 % Commerzbank (CBK) -2,0 %
Covestro (1COV) +1,2 % Merck (MRK) -1,0 %
Munich Re (MUV2) +0,9 % ThyssenKrupp (TKA) -0,8 %

 

Zdroj: Bloomberg

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.