Úterý 01. prosince. Svátek má Iva.

Německo – Zlepšený sentiment firem (Ifo) ukazuje na stabilizaci ekonomiky

22.06.2009 | 13:39 0 Komentářů

Německo – Index Ifo (index podnikatelského klimatu, červen 2009)
 
Skutečnost:  85,9 
Očekávání:   85,0
Předchozí:    84,3
 
Index Ifo (podnikatelského klimatu) v červnu vzrostl o 1,6 bodu na 85,9 bodů, což je nejvyšší úroveň od loňského listopadu. Nárůst podnikatelského klimatu byl dán čistě zlepšením očekávání firem (subindex vzrostl na 89,5 z 86,0 v květnu). Německé firmy v červnu hodnotily vyhlídky na vývoj v 6M nejlépe za posledních 11 měsíců. Naopak hodnocení současné situace zůstalo vůči květnu na stejné úrovni. Celkově výsledky potvrdily, že německá ekonomika se pozvolna stabilizuje.
 
Z hlediska oborové struktury se potvrdilo zastavení propadu pro Německo v klíčovém oboru, ve strojírenství, a ukazatel sentimentu  výrazně vzrostl díly snížení pesimismu, pokud jde o vývoj v následujícím půlroce. Stejně jako v květnu i v červnu došlo k výraznému zlepšení sentimentu v obchodě a to především v maloobchodě, který dosáhl nejvyšší úrovně za poslední rok. Naopak ve stavebnictví došlo k mírnému poklesu, což opět smazalo část zlepšení z období únor-březen.
 
Výsledky potvrzují, že německá ekonomika prochází hlubokou recesí přes všechny obory. Výsledky potvrzují, že německá ekonomika prochází hlubokou recesí přes všechny obory, ale na druhou stranu ekonomický propad by se již měl stabilizovat. Firmy vykazují stále větší optimismus ohledně vývoje v nejbližší budoucnosti a firmy stále méně negativně hodnotí současnou situaci. Stabilizace je velmi pozvolná a pravděpodobně i celkové ekonomické oživení bude velmi pozvolné.
 
Akciové trhy (DAX) i euro přešly výsledky bez reakce. Podobně i dluhopisy zůstaly bez větší reakce. 

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.