Pondělí 23. září. Svátek má Berta.

Neměcko – Podnikatelský sentiment (index Ifo) nejvýše od loňského léta

24.11.2009 | 12:07 0 Komentářů

Německo – Index Ifo (index podnikatelského klimatu, listopad 2009)
 
Skutečnost:  93,9 
Očekávání:   92,5
Předchozí:    92,0 (revize z 91,9)
 
Podnikatelské klima se v Německu  v listopadu opět výrazně zlepšilo. Index Ifo v tomto měsíci vzrostl téměř o 2 body na 93,9 bodů a je nejvýše od léta 2008. Sentiment firem potvrzuje postupné oživování německé ekonomiky a výsledek výrazně překonal očekávání (92,5).
Za listopadovým nárůstem stojí rovnoměrně nárůst obou základních složek – firmy stále lépe hodnotí svou současnou situaci a současně se také zvyšuje optimismus ohledně vývoje v dalším půlroce. Hodnocení budoucího vývoje je dokonce nejvyšší od ledna 2008 – index očekávání dosáhl 98,9 bodů.
 
Z hlediska oborové struktury další úbytek pesimismu zaznamenal pro Německo důležitý obor, a to strojírenství a také obchod. Naopak zlepšování sentimentu se v posledních měsících stále vyhýbá stavebnictví.   
 
Hlavní index sentimentu německých firem ukazuje, že největší evropská ekonomika pokračuje v pozvolné stabilizaci a oživení, které leze sledovat u většiny oborů. Data také zapadají do dnes zveřejněných údajů o struktuře HDP (0,7 % q/q ve 3Q/09), když německou ekonomiku táhlo především oživení výrobního sektoru – zvýšení zásob a nárůst exportu.
 
Akcie i dluhopisy přešly výsledky bez reakce. Také euro k dolaru se drželo beze změny na 1,493 USD/EUR.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.