Středa 22. září. Svátek má Darina.

Německo – Nečekaný pokles podnikatelského sentimentu

23.02.2010 | 13:42 0 Komentářů

Německo – Index Ifo (index podnikatelského klimatu, únor 2010)
 
Skutečnost:  95,2 
Očekávání:  96,1
Předchozí:   95,8
 
Podnikatelské klima se v Německu v únoru nečekaně drobně zhoršilo a poprvé po deseti měsících nepřetržitého růstu index Ifo klesl o 6 desetin  na 95,2 bodů. Trh přitom očekával mírný nárůst (96,1).  Hlavním důvodem zhoršení sentimentu je snížení důvěry v maloobchodě. Obecně německé firmy hodnotí svou současnou situaci hůře než v lednu, pozitivem pro další vývoj zůstává stále rostoucí optimismus ohledně vývoje v následujícím půlroce. Index očekávání je dokonce nejvýše od léta 2007.
 
Výsledky naznačují, co může stát za překvapivou stagnací německé ekonomiky ve 4Q. Obory jako strojírenství a stavebnictví sice zpomalily svoje oživení, ale stále pokračují ve stabilizaci. Naopak obchod a především maloobchod v únoru vykázaly překvapivé zhoršení. U maloobchodu to byl dokonce nejhorší výsledek za posledních 10 měsíců. Slabá (=opatrná) spotřebitelská poptávka bude pravděpodobně jedním z faktorů spíše pomalého oživení ekonomiky. 
 
Akcie původně přešly výsledky bez reakce, ovšem v následném obchodování propadly o více jak 1 %. Výnosy německých dluhopisů okamžitě po zveřejnění začaly klesat a postupně ztratily až 5 b. b. Také euro k dolaru oslabilo o 0,8 % na 1,358 USD/EUR.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.