Sobota 31. října. Svátek má Štěpánka.

Německo – nečekáný nárůst podnikatelského klimatu v lednu

27.01.2009 | 12:55 0 Komentářů

Německo – Index Ifo (index podnikatelského klimatu,  leden 2009)
 
Skutečnost:  83,0 
Očekávání:   81,0
Předchozí:    82,7 (historické minimum ukazatele od ledna 1993)
 
Index Ifo (podnikatelského klimatu) v lednu nečekaně mírně vzrostl na 83,0 bodů z historického minima 82,7 v prosinci. Podnikatelské klima v Německu vzrostlo poprvé po 7 měsících prudkého poklesu v řadě. Na jedné straně sice došlo k dalšímu zhoršení hodnocení současné situace (pokles subindexu na 86,8 z 88,8). Na druhé straně, ale německé firmy ve všech sektorech -strojírenství, velko/maloobchod, stavebnictví – vykázaly méně pesimismu o vývoji v dalších šesti měsících (nárůst subindexu na 79,4 z 76,9). Ovšem institut Ifo upozornil, že je zatím předčasné hovořit o obratu cyklu.
 
Výrazné problémy stále vykazuje především strojírenství a i v lednu došlo k největšímu zhoršení současné situace. Naopak překvapivý je vývoj sentimentu v maloobchodě, kde došlo nejen ke zlepšení očekávání pro dalších 6 měsíců, ale jako v jediném oboru se mírně zlepšilo hodnocení současné situace.
 
Propady cen komodit, na prvním místě s propadem ropy na 40 dolarů za barel, snižování úrokových sazeb a také schválený balíček německé vládní pomoci jsou asi hlavní faktory, které pomohly zmenšení pesimismu firem v případě očekávání pro dalších 6 měsíců.
 
Výsledky potvrzují, že německá ekonomika prochází hlubokou recesí přes všechny obory. Současné, ale lednová data  podnikatelského klimatu naznačují, že po předchozím prudkém propadu se situace začíná stabilizovat. Ovšem je nutné počkat na další výsledky, zda potvrdí tuto domněnku.
 
Finanční trhy přešly výsledky bez reakce. Akcie (DAX) po ranním růstu až o 0,8% postupně přešly do poklesu o 0,8%. Kurz eura osciluje kolem 1,325 USD/EUR. Výnosy dluhopisů po předchozím týdenním růstu dnes mírně klesají.
 

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.