Úterý 02. března. Svátek má Anežka.

Německo chce spalovat méně uhlí, zvýšená spotřeba plynu však zvýší závislost na Rusku

03.11.2014 | 17:38 0 Komentářů

Německo nahradilo jadernou energii v energetickém mixu uhlím, jehož spotřebu chce nyní omezit kvůli zvýšeným emisím. Snížená spotřeba uhlí však zvýší závislost na ruském zemním plynu.

Německé ministerstvo pro ekonomiku v pátek zveřejnilo zprávu nastiňující, jak Německo plánuje snížit spotřebu uhlí. Redukce spotřeby uhlí by vedla k větší závislosti na ruském zemním plynu, zvýšenému dovozu energie z okolních zemí a další subvencování obnovitelných zdrojů. To by mohlo vést ke zvýšení ceny elektřiny pro německé domácnosti, které už nyní platí druhou nejvyšší cenu za elektrickou energii v EU, třikrát více než domácnosti v USA.

Cílem zprávy je rozpoutat diskuzi mezi německými úřady a energetickými společnostmi. Konkrétní prostředky, jak chce Německo spotřebu uhlí snížit, nebyly zveřejněny. Formální návrhy na změnu energetické politiky by měly být podány v roce 2015.

V rámci tzv. „Energiewende“, změny energetické koncepce, Německo ustoupilo od využívání jaderné energie, kterou v energetickém mixu nahradilo hlavně uhlí. Německé elektrárny tak spalují nejvíce uhlí za posledních šest let. V současné době se uhlí podílí na energetickém mixu podílí 45 %, obnovitelné zdroje 24 %, 15 % pochází z jaderných reaktorů, které mají být vypnuty do roku 2022, 11 % německé elektřiny ze zemního plynu. Jedním z cílů Energiewende je dosáhnout 45% podílu obnovitelných zdrojů do roku 2025.

Zdroj: Bloomberg

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.