Pátek 18. září. Svátek má Kryštof.

Německé hospodářství se v posledním kvartále 2012 ocitlo v kontrakci

11.01.2013 | 17:25 0 Komentářů

Největší evropská ekonomika by se podle německého ministerstva hospodářství mohla v posledním čtvrtletí roku 2012 ocitnout v kontrakci. Může prý za to hlavně slábnoucí poptávka od evropských partnerů, což ve 4. kvartále vedlo ke snížení produkce. Německé ministerstvo hospodářství zůstává optimistické a očekává nastartování ekonomického růstu v roce 2013. Předběžná zpráva o německém HDP za rok 2012 vyjde příští úterý a ekonomové předpovídají 0,8 procentní růst.

Většina ekonomů se shodla na záporném výsledku HDP za poslední 3 měsíce roku 2012, nicméně vylučují, že by se Německo dostalo do recese (2 po sobě jdoucí kontrakční kvartály). Německé ministerstvo hospodářství je pozitivně naladěno a očekává sílící ekonomiku. V posledních měsících odvedla globální ekonomika kus práce, a to by se mělo projevit právě v hospodářském růstu. Data HDP za poslední kvartál budou zveřejněna až v půlce února 2013.

I navzdory těmto zprávám euro vůči americkému dolaru dnes posiluje a atakuje 9měsíční maxima z dubna 2012. Důvodem je stále přetrvávající pozitivní nálada ze včerejšího zasedání ECB, kdy centrální banka ponechala úrokové sazby na nezměněné úrovni 0,75 procenta již šestý měsíc v řadě. Šéf ECB dále dodal, že aktuální ekonomická data vykazují známky stabilizace, což naznačuje, že se zlepšil výhled pro letošní vývoj.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.