Sobota 15. května. Svátek má Žofie.

Německá vláda snížila prognózu růstu tamější ekonomiky na příští rok

17.10.2019 | 16:24 0 Komentářů

Vláda Německa snížila svoji prognózu růstu tamějšího hospodářství na 1 %. Ministerstvo ekonomie svoji prognózu ponechává na růstu ve výši 0,5 % a dle slov ministra Altmaiera německou ekonomiku v nejbližší době žádná krize nečeká.

Německá vláda snížila svoji prognózu ekonomického růstu tamějšího hospodářství v příštím roce na 1 % z předchozího 1,5 %. Důvodem jsou neutuchající signály zpomalování tamější ekonomiky.

Ministerstvo ekonomie svoji projekci nezměnilo a stále v roce 2020 očekává růst ve výši 0,5 %.

Německou ekonomiku silně zasáhlo napětí v mezinárodním obchodu, nejistoty spojené s Brexitem a dramatické změny v automobilovém průmyslu. Tamější ekonomika ve druhém čtvrtletí poklesla o 0,1 % a v následujícím čtvrtletí se očekává další pokles.

Nicméně celkový obrázek ohledně dalšího vývoje zůstává stále smíšený. Zatímco oslabení v mezinárodním obchodu silně hýbe německým exportem, poptávka ze strany domácích spotřebitelů zůstává bez větších změn. Německé hospodářství je zároveň podpořeno vyššími vládními výdaji, uvedl německý ministr ekonomie Peter Altmaier.

„Dokonce, i když současné vyhlídky nejsou příliš optimistické, tak pro nás nejbližší vývoj nepředstavuje hrozbu ekonomické krize,“ dodal. Zaměstnanost a příjmy domácností rostou a stavební sektor stále zažívá boom.

Německo bude na konci následujícího roku dle současných prognóz zaměstnávat 45,4 milionů lidí oproti 44,8 milionu v roce 2018.

V zápětí dodal, že německé společnosti potřebují podporu strany německé vlády a zdůraznil, že by jim velmi pomohlo snížení daní, méně regulací a investice do nových technologií.

Ministr dále uvedl, že ačkoliv nejistota ohledně Brexitu a mezinárodního obchodu zhoršují situaci pro německé exportéry, tak pokles exportu by již v brzké době měl dosáhnout svého minima a poté by se již tamějšímu vývozu mělo opět svítat na lepší časy a postavit se zpět na vlastní nohy.

Altmaier také prognózuje, že přebytek německého účtu platební bilance, který reflektuje rovnováhu mezi exportem a importem, poklesne na 6,2 % HDP roku 2020, oproti 7,25 % v roce 2018. Import se podle něj v následujícím roce nepropadne tak výrazně jako import.

Zdroj: The Financial Times

Tomáš Novák, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.