Úterý 19. ledna. Svátek má Doubravka.

Německá ekonomika v roce 2016 zrychlila díky vyšší domácí spotřebě

12.01.2017 | 11:14 0 Komentářů

Německá ekonomika v roce 2016 rostla rychleji nad očekávání díky vyšší domácí spotřebě. Hrubý domácí produkt se meziročně zvýšil o 1,9 %, zatímco v roce 2015 se jednalo o růst ve výši 1,5 %. Loňský růst HDP byl nejrychlejší za posledních 5 let díky klesající nezaměstnanosti a rekordně nízkým úrokovým sazbám podporující spotřebu.

Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali růst ve výši 1,8 %.

Podle ekonoma ING Carstena Brzeskiho byl ekonomický růst v Německu primárně založen na soukromé a vládní spotřebě.

Domácí spotřeba vzrostla o 2 %, zatímco vládní výdaje se zvýšily o 4,2 %, investice byly vyšší o 1,7 % a stavební výroba se zvýšila o 3,1 %. Exporty vzrostly o 2,5 %, zatímco importy byly vyšší o 3,4 %.

Domácí spotřeba byla podpořena poklesem míry nezaměstnanosti na rekordně nízkou úroveň. Vládní výdaje byly zvýšeny mimo jiné i kvůli přílivu více než milionu uprchlíků ze zemí jako Sýrie nebo Irák.

V nadcházejících měsících domácí spotřeba se může snížit kvůli rychlejší inflace. Již nyní se ceny zvyšují nejrychlejším tempem za poslední tři roky. Ta roste především kvůli růstu cen energetických komodit.

Prozatím více než 90 % německých společností nevidí výrazné dopady kvůli Brexitu. Na druhé straně německé podzimní parlamentní volby mohou zvýšit nejistotu.

Zdroj: Bloomberg

Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.