Pátek 25. června. Svátek má Ivan.

Nelichotivé ukazatele z Jižního křídla EU; PMI ve Španělsku a v Itálii na minimech

01.03.2019 | 14:10 0 Komentářů

Index nákupních manažerů (PMI) v průmyslu propadl ve Španělsku na hodnotu 49,9 bodu a v Itálii na 47,7 bodu, tedy na minimum v prvním případě od roku 2008 a v druhém pak od roku 2013. Nezaměstnanost mladistvých osob pod 25 let na italském trhu je druhou nejvyšší v zemích Evropské unie.

Sentiment ve španělské tovární výrobě propadl na 5leté minimum. Stalo se tak po oslabení zahraniční poptávky především ze sousedících zemí. Index nákupních manažerů v tamním výrobním průmyslu se dostal na hodnotu 49,9 bodů, tedy pod hranici 50 bodů, které se obvykle považují za dělící linii mezi expanzí a kontrakcí. Veliký vliv na to sehrál propad automobilového průmyslů a obavy z Brexitu.

Index nákupních manažerů (PMI) v průmyslu v italských podmínkách zaznamenal propad již popáté v řadě a nachází se tak současně na nejnižší úrovni od roku 2013, když v únorovém měsíci skončil na hodnotě 47,7 bodu. I tak však agentura Reuters očekávala propad ještě hlubší a predikovala původně hodnotu 47,2 bodu.

Nezaměstnanost mladistvých osob pod 25 let na italském trhu je druhou nejvyšší v zemích Evropské unie. V lednovém měsíci tato specifická míra nezaměstnanosti vystoupala na 33 %. Samotná hodnota není maximem posledních let, kdy se pohybovala i nad 40 %, ale navýšení o 2 p. b. bylo doprovázeno snižováním ukazatele ze španělského trhu práce, jejž předčila Itálie poprvé od roku 2008.

 

Zdroj: The Financial Times

Miloslav Blín
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.