Neděle 27. září. Svátek má Jonáš.

Některé americké firmy opouští Čínu kvůli inflaci

29.04.2008 | 16:24 0 Komentářů

Čína ztrácí na přitažlivosti zahraničních investorů a rostoucí náklady přinutily některé americké firmy opustit zemi, uvedla zpráva Americké obchodní komory (AmCham). Více než dvě třetina komory společností AmCham v písemném průzkumu uvedla že Čína ztrácí konkurenční výhodu z důvodu rostoucích cen.

Globální finanční krize, konkurenční tlaky, rostoucí platy a mzdy, rostoucí ceny materiálů, daňové výdaje a inflace realit jsou hlavní faktory, uvedl průzkum. Zdánlivě nevyčerpatelná zásoba levné pracovní síly pro výrobce se najednou přibližuje k limitům.

Omezení lidských zdrojů, rozporuplná regulační interpretace, nejasné předpisy, nedostatečná transparentnost a byrokracie bylo pět top podnětů které firmy v průzkumu uváděly. I přes tato negativa vidí stále ještě Čínu jako strategicky důležitou průmyslovou základnu a tržní potenciál. Zpráva dále uvádí že 74% dotazovaným společnostem se v Číně daří dobře nebo velmi dobře a 89% respondentů má optimistický nebo mírně optimistický podnikatelský výhled pro následujích 5 let.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.