Pátek 04. prosince. Svátek má Barbora.

Největší světovou bankou je čínská ICBC

22.08.2008 | 12:37 0 Komentářů

Zatímco severoamerické a evropské banky zápolí s masívními úvěrovými ztrátami relativně izolované čínské banky od globálního skřípotu jako gigant Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) je svými výsledky vysoce předčila zásluhou nebývalého vzestupu domácí ekonomiky.

Beijing včera vydal zprávu že ICBC meziročně vyskočil v prvním pololetí zisk o 57% na $9,4miliardy z loňských $5,9mld. Výsledek katapultoval banku před světového giganta HSBC Plc jemuž v 1H klesl meziročně čistý zisk o 29% na $7,7miliard. Ještě před těmito výsledky byla ICBC největší světovou bankou. Její tržní hodnota dosahuje $235 miliard.

V Beijingu založená banka zaměstnává 380 tisíc lidí a těží z obrovské poptávky domácností po půjčkách a dalších službách. Banka čítá na 2,7milionů komerčních klientů a 170 milionů zákazníků. Úvěry, správa aktiv a investiční bankovnictví zaznamenaly významný vzestup tím jak tempo ekonomiky vysoce předčilo zbytek světa. V 1H čínská ekonomika poprvé po 4 ½ letech zpomalila pod dvociferné tempo růstu a za celý rok čeká HDP mezi 9% – 10%.

ICBC vstoupila na veřejný trh v roce 2006 úpisem akcií za $19 miliard a byla v té době největší bankou na světě. V Číně je to lídr bankovního sektoru. Velmi dobře se daří i ostatním ústavům. CCBC a CMB obě shodně oznámily v 1H meziroční nárůst zisku o 100%. Druhá největší banka China Construction Bank očekává nárůst zisku o 70%.

Akcie ICBC tento rok v Hong Kongu klesají o 6,6% ale předstihují podle Reuters téměř 25% pokles hlavního indexu Hang Seng. Akcie jsou v současnosti oceněny od Citigroup Global Markets na nákup. Podle poslední zprávy analytika CGM Simona Hu ale čeká největší čínskou banku zpomalení z důvodu konzervativních úvěrů a vysokému riziku jejich nesplácení.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.