Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

Negativní úvod týdne

30.11.-0001 | 00:00 0 Komentářů

Týden se uvedl výprodeji na akciových trzích. Nejvíce klesaly akcie ze sektoru, který v minulém týdnu vedl trhy vzhůru a sice z oblasti komodit. Klesaly např. akcie BHP Billiton, Rio Tinto, Alcoa či Royal Dutch Shell s tím, jak klesla cena mědi, olova, zlata, hliníku či ropy. Přidaly se také opakované obavy z předražení akcií při nedávné rally a následném pohybu trhů spíše do strany. Možná trochu přehnaný optimismus minulých týdnů navíc vedl k úvahám na summitu G8 o zmírnění rozpočtové velkorysosti při podpoře bank a jiných odvětví, která jsou nejvíce postižena recesí a finanční krizí. Pro akciové trhy a aktuální psychologické rozpoložení jejich účastníků bylo dle mého názoru na takové úvahy příliš brzy, zejména pak ve světle množících se analýz o tom, že i když se zhoršování situace zpomaluje, cesta zpět k prosperitě bude zřejmě delší. Report „Béžové knihy“ v USA minulý týden pak tyto obavy jen posílil.
Americkému trhu sice trochu pomohl nárůst tržních cen státních dluhopisů a dolar posílil po vyjádření důvěry v sílu dolaru ze strany ruského ministra financí. I tak ale indexy v USA stejně jako v Evropě končily v minusových číslech. Např. DJ Eurostoxx50 -3,1 %, DAX -3,54 %, CAC -3,2 %, S&P500 -2,38 %, Dow Jones IA -2,13 %, NASDAQ -2,22 %.
Dnes nás čeká zajímavá řada makrodat. V Eurozóně index spotřebitelských cen, kde se čeká stagnace, odpoledne v USA pak údaje o výstavbě nových domů a index cen výrobců (který lze vnímat jako předstihový ukazatel pro index spotřebitelských cen). Jan Michelfeit, Commerzbank

Zdroj: Commerzbank

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.