Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Napětí na Blízkém východě, OPEC a spory o dodávky plynu zvedají ceny ropy

06.01.2009 | 14:37 0 Komentářů

Cena americké lehké ropy poprvé od 15.prosince překonala hranici 50 dolarů za barel a drží nastartovaný vzestupný trend z konce loňského roku naakumulováním býčích faktorů ačkoli realita je na trhu úplně odlišná.

Aktivní únorový kontrakt CLG9 dnes v New Yorku průběžně roste o $1,66 na $50,47, stejný futures severomořské ropy Brent o 2,3dolarů na $51,9 za barel.

Geopolitické nejistoty zesilují poté co Izrael zahájil pozemní operace v Gaze s cílem zničit základny hnutí Hamas. To se nelíbí Íránu, blízkému spojenci Hamas. Velitel íránských ozbrojených gard následně vyzval aby ostatní islámské země použily ropu jako prostředek nátlaku proti západním zemím podporující Izrael.

Rusko-Ukrajinský spor o nezaplacené pohledávky za odběr zemního plynu se vyhrotil. Evropští odběratelé jenž pokrývají z Ruska asi čtvrtinu celkové spotřeby pociťují pokles dodávek. Ruský monopol Gasprom snížil dodávky od čtvrtka a Ukrajina varovala že Evropa může v následujících dvou týdnech pocítit pokles nabídky ruského plynu proudící tranzitním plynovodem přes její území. Středoevropské země včetně Česka již omezení dodávek zaznamenaly.

Klíčovými faktory jsou podle analytiků zejména produkční škrty OPEC na kterých se dohodly země kartelu v prosinci a prohlášení americké vlády o navýšení strategických ropných rezerv.

Nepokoje se rozhořely i v Nigérii, zemi největšího afrického prosucenta ropy. Hnutí za emancipaci delty Nigter zahájilo ozbrojené akce a zničilo část ropovodu zásobující exportní terminál. Mimo to íránská státní televize oznámila nepodloženou zprávu o tom že OPEC svolává další mimořádnou schůzku kartelu kvůli klesajícím cenám tentokrát do Kuvajtu.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.