Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

Nákupní manažeři signalizují prohloubení útlumu

Index nákupních manažerů ČR v listopadu klesl na 43,5 bodu z předchozí úrovně 45,0 bodu. Analytici čekali zlepšení na 45,5 bodu. Poté, co se index v srpnu začal zlepšovat, tak přišel opět propad. Šanci na zlepšení českého PMI indexu dopředu naznačovaly i protějšky z ostatních zemí eurozóny včetně klíčového Německa. Ve výrobě se tak projevuje zpoždění, se kterým zhoršení vnějších podmínek doléhá na českou produkci.

Zpráva PMI uvádí, že celkovou kontrakci pohánějí rychlejší poklesy výroby a nových zakázek spolu s náročnými podmínkami na domácím i zahraničním trhu. Nižší objemy přijatých zakázek pak vedly k další redukci pracovních sil, která byla nejrychlejší od září 2009. Nejistý vývoj globální ekonomiky a pokračující problémy v automobilovém sektoru vedly mezi výrobci k pesimističtějším vyhlídkám na budoucí výrobu.

Pro nejbližší měsíce je tedy obrat výroby k růstu nepravděpodobný. Nicméně právě vývoj předstihových indikátorů v zahraničí dává naději na stabilizaci výrobního sektoru v horizontu půl roku. Pokud vývoj v zahraničí nepřipraví další negativní překvapení, pak by se průmyslová výroba mohla příští rok k růstu vrátit, ale situace ve vnější ekonomice je i přes zlepšení v posledních týdnech stále velmi nejistá. Firmy jsou opatrné a musejí se vyrovnávat s rostoucími mzdovými požadavky.

Vývoj indexu nákupních manažerů indikuje zpomalení české ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí a dokresluje mozaiku argumentů proti zvyšování úrokových sazeb ČNB.

Michal Brožka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.