Sobota 23. ledna. Svátek má Zdeněk.

Nadpis komentářeInflace zůstává mírná; nezaměstnanost poklesla; průmysl táhne zahraniční poptávka

09.04.2010 | 12:22 0 Komentářů

Inflace – březen
Inflace v březnu vzrostla o 1 desetinu na 0,7%, což odpovídalo našemu očekávání, trh očekával stagnaci (0,6%). Meziměsíčně cenová hladina vzrostla o 0,3%.Mírný nárůst cen potravin (0,8% m/m) v důsledku vyšších cen zeleniny Zvýšily se ceny pohonných hmot (+2,5%) a již dosáhly na 1,5leté maximum. , cena benzínu je dokonce nejvyšší od srpna 2008. Posledním růstovým vlivem se stalo sezónní zdražení oděvů (0,6%) a obuvi (1,2%) s příchodem nových kolekcí. Naopak opačný efekt mělo zlevnění dovolených (-3,3%) s koncem zimní sezóny. Ostatní pohyby cen nebyly již tak výrazné.
Inflace zůstává mírná jako odraz slabosti spotřebitelské poptávky. Bez daňových úprav (DPH, spotřební daně) by inflace byla dokonce záporná. Ovšem nadále očekáváme, že v druhé polovině roku inflace pozvolna zrychlí až na 2% v důsledku nízké srovnávací základny roku 2009 a jako odraz oživení ekonomiky. Pro celý rok očekáváme průměrnou inflaci 1,5%.
Nezaměstnanost – březen
Míra nezaměstnanosti v březnu poklesla o 2 desetinu na 9,7% (7,7% březen 2009; 5,6% březen 2008). Výsledek je lepší než očekávání (AFT: 9,8%; trh: 9,9%). Celkově výsledky druhý měsíc v řadě naplňují naše očekávání, že během přelomu 1Q/2Q by se trh práce mohl dostat na své dno. Počet nových registrací na úřadech práce je stále vysoký (56,7 tis.), ale stejně jako v únoru je meziročně nižší, což je první obrat po předchozím 17měsíčním nárůstu nezaměstnanosti. Současně se zvyšuje počet nástupu do zaměstnání (47 tis.), který v letošním březnu byl dokonce nejvyšší za posledních 6 let. Potřetí v radě mírně vzrostl počet volných míst na 33 tis.
Situace na trhu práce zůstává stále problematická – vysoká nezaměstnanost, vysoký počet nově nezaměstnaných – na druhou stranu přichází řada náznaků, že se trend na trhu práce láme v důsledku oživení ekonomiky. Během 2Q by nezaměstnanost mohla klesnout díky sezónnosti až o 0,5%. V druhé polovině roku očekáváme opět zvýšení nezaměstnanosti k úrovni 10%. Průměrnou nezaměstnanost pro letošním rok očekáváme kolem 9,7%.
Průmyslová výroba – únor
Průmyslová výroba v únoru meziročně vzrostla o 7,0%, což odpovídalo očekávání (AFT: 6,5%; trh: 7,5%). Sezónně očištěná produkce vůči lednu vzrostla o 0,3% m/m. Oživení táhnou především exporty – celkové tržby vzrostly o 1,4%, z toho tržby z vývozu vzrostly o 6,0%. Pozitivem zůstává i nárůst nových zakázek (7,8% r/r) a to především ze zahraničí 9,9%.
V meziročním srovnání jsou výsledky ovlivněny rekordně nízkou úrovni z února 2009. Proto výroba aut vzrostla o 37,4%, výroba kovů byla meziročně vyšší o 33,4%. Data potvrzují náš pohled o pozvolné stabilizaci a oživení průmyslu, díky zahraniční poptávce.
Devizový trh přešel výsledky bez reakce a koruna se držela na 25,18 CZK/EUR.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.