Neděle 24. ledna. Svátek má Milena.

Nadpis komentáře

06.04.2010 | 12:40 0 Komentářů

Obchodní bilance – únor
Obchodní bilance v únoru vykázala přebytek 15,3 mld. korun (9,3 mld. únor 2009), což odpovídalo očekávání (AFT: 14,5 mld.; trh: 15,0 mld.). Celkové vývozy vzrostly o 11,0% r/r, dovoz o 7,9%.  Meziročně se přebytek zvýšil o 6,0 mld. a to díky zvýšení přebytku v obchodu se stroji o 2,4 mld. a zlepšením salda u obchodu se spotřebním zbožím o 2,4 mld.
První faktor odráží nárůst exportů díky oživení globáhí ekonomiky – meziročně rostou vývozy aut (25,8% r/r), ale i celkové vývozy strojírenství (13,6% r/r). Výrazně také roste třetí měsíc v řadě celkový obrat obchodní bilance, jako další znak oživení zahraničního obchodu. Naproti tomu stojí slabá domácí poptávka. Nižší spotřeba domácností se projevuje dokonce poklesem dovozu spotřebního zboží (-6,9%). Naopak nárůst dovozů strojů (+15,8% r/r vs. v lednu +7,0%) naznačuje, že může docházet k oživení investiční poptávky, která byla v předchozím roce utlumená.
 
Očekáváme, že podobný obrázek ukážou i data zahraničního obchodu ve zbytku první poloviny roku. Oživení české ekonomiky by měly ták táhnout především exporty a postupná stabilizace domácí poptávky se projeví i nárůstem importů v druhé polovině roku. V letošním roce očekáváme přebytek obchodní bilance na úrovni 150 miliard.
 
Maloobchodní tržby – únor
Maloobchodní tržby v únoru meziročně poklesly o 2,1%, což byl mírně lepší výsledek než očekávání (AFT i trh: -3,5%). Za poklesem stal pokles tržeb u nepotravinářského zboží (-3,3% r/r). Domácnosti odkládají nákupy vybavení domácností (-8,8%), počítačů (-5,1%). Naopak poprvé po 16měsíčním poklesu vzrostly prodeje aut (0,7%), k obratu pomohl i propad cen nových automobilů o 7,6% r/r. Prodeje potravin (0,1%) stagnovaly.
Po sezónním očištění maloobchodní tržby meziměsíčně klesly o 0,5% a meziroční pokles dosáhl 2,9%.
Spotřebu domácností stále utahuje známá kombinace negativních faktorů – rostoucí nezaměstnanost, pokles vyplácených mezd a přísnější úvěrování. Očekáváme, že spotřebitelská poptávka zůstane pod tlakem po většinu letošního roku. Letos očekáváme mírný pokles tržeb kolem 2%.
 
Slabší spotřebitelská poptávka omezuje prostor pro zvyšování sazeb, ale nadále očekáváme růst sazeb v druhé polovině roku o 25-50 bazických bodů.
Devizový trh přešel výsledky bez reakce a koruna stagnovala na 25,35 CZK/EUR.
 

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.