Pátek 22. ledna. Svátek má Slavomír.

Nadále silný zahraniční obchod drží český běžný účet v přebytku

Běžný účet platební bilance ČR skončil za měsíc květen v přebytku 11,2 mld. Kč. K tomuto výsledku přispěl hlavně přeshraniční obchod, který vykázal převis příjmů nad výdaji v hodnotě 43 mld., čímž překonal solidní dubnový výsledek a stal se druhým nejúspěšnějším měsícem za dobu měření. Negativně se na běžném účtu, jak je českým standardem, projevil odliv důchodů z přímých i portfoliových investic a to v úrovních -33,6 mld. a -3,7 mld. Kč. V úhrnu za posledních 12 měsíců se díky příznivému květnovému výsledku běžný účet drží v kladných číslech.

Navzdory zpomalující evropské ekonomice si vývoz udržel velmi slušnou kondici, když si oproti předchozímu měsíci připsal růst o zhruba 20 mld. Kč., hlavně zásluhou exportu zboží. Dovozy vzrostly taktéž, nicméně znatelně pomaleji. U obchodu se službami meziměsíčně k výrazné změně nedošlo. Značně naopak vzrostl odliv důchodů z přímých investic, kde negativní saldo narostlo o téměř 20 mld. Kč. V rámci dlouhodobého trendu se zde ovšem jednalo spíše o návrat k normálu. Příjmy z portfoliových investic se zvýšily na téměř dvojnásobek a dosáhly nejvyšší hodnoty za poslední rok.

Na finančním účtu došlo k přílivu v hodnotě 4,7 mld. Kč, a čistý příliv zahraničních investic dosáhl 18,1 mld. Kč u přímých a 6,4 mld. Kč u portfoliových investic.

Za celý rok 2019 nadále očekáváme přibližně vyrovnanou bilanci běžného účtu, což odpovídá meziročnímu zhoršení přibližně o patnáct miliard Kč. V druhé polovině roku se do ní podle našeho odhadu negativně propíše vliv slábnoucí poptávky po českém zboží v zahraničí.

Vít Hradil, analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.