Čtvrtek 25. února. Svátek má Liliana.

Na pozadí asijsko-pacifické seance stála obchodní válka a eskalující napětí v Hong Kongu

11.11.2019 | 10:24 0 Komentářů

Asijsko-pacifickým obchodováním se prolínaly rostoucí tenze mezi USA a Čínou a zároveň stále více se vyhrocující situace v Hong Kongu, když došlo k postřelení jednoho člověka a zapálení druhého.

Asijsko-pacifické obchodování se neslo v duchu pokračujícího obchodního napětí mezi Spojenými státy a Čínou a rostoucího napětí v Hong Kongu.

Hongkongská policie v pondělí postřelila protestujícího v době, kdy protesty zablokovaly linky metra a silniční komunikace během ranní „špičky“. Policie se pokoušela rozptýlit demonstranty za pomocí pepřového spreje a slzného plynu. Zároveň došlo k zapálení člověka, který se postavil proti protestujícím.

Naopak na obchodní frontě Donald Trump v pátek zamítl spekulace ohledně možného stažení uvalených cel na Čínu, když v pátek uvedl, že zatím s odstraněním tarifů na čínské zboží nesouhlasil, ačkoliv Peking by tento krok velmi uvítal. Podle některých analytiků komentář amerického prezidenta vyzněl spíše jako vyjednávací taktika než vyhrožování a americké trhy tak převážně reagovaly.

—————————————————————————————————

Hong Kong je již šestý týden v protestech, které začaly jako protest proti návrhu extradičního zákona, který by vládě umožnil vydávat lidi do pevninské Číny, a to bez dohledu parlamentu. I přes stažení zákona protesty přerostly v hlubší protestní hnutí, v němž se odráží jak nespokojenost s rostoucím vlivem Pekingu a s místní propekingskou vládou, ale také dlouhotrvající politicko-společenská krize a neútěšná ekonomická situace mnoha Hongkonžanů.

 

Japonský Nikkei 225 -0,26 % na 23331,84 b.
Hongkongský Hang Seng -2,62 % na 26926,55 b.
Čínský Shanghai Composite -1,83 % na 2909,9746 b.
Jihokorejský Kospi -0,61 % na 2124,09 b.
Australský S&P/ASX 200 +0,72 % na 6772,5 b.

 

Zdroj: Bloomberg, Reuters, MarketWatch, Twitter

Tomáš Novák, Fio banka, a.s.

Tomáš Novák, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.