Sobota 31. října. Svátek má Štěpánka.

Na amerických trzích se v předvečer jednání Fedu zelená

16.12.2013 | 20:00 0 Komentářů

Americké indexy si v úvodu týdne udržují solidní zisky, když širší S&P 500 zpevňuje o 0,7% na 1788b. a částečně tak maže ztráty z minulého týdne. Zmiňovaný index v souhrnu oslabil o 1,65% a ztratil tak nejvíce od srpna. Vzhledem k zasedání Fedu lze očekávat zvýšenou volatilitu, zejména když indexy se stále udržují nedaleko předchozích maxim.

Dle aktuálního přehledu Bloombergu většina analytiků ale nadále očekává pokračování stimulačního programu ze strany Fedu na nezměněné úrovni, tj. odkup dluhopisů v souhrnné výši 85 mld. USD. Výsledky zasedání měnového výboru budou zveřejněny ve středu ve 20h. Podporou pro indexy je i současné „vánoční" období, které historicky přináší nadprůměrnou výkonnost. Dle statistik Bloombergu, v závěrečných 10 obchodních dnech roku index S&P500 vykázal průměrný zisk 1,2% ve srovnání s průměrným profitem 0,3% mapující všechna 10-denní období a to za uplynulých 85 let! Nutno ale podotknout, že S&P500 si letos současně připsal přes 25%, valuace trhu již není označena nálepkou "levná", proto investoři by se na aktuálních úrovních nadále neměli "bezhlavě" vrhat do trhu.

V rámci S&P500 se dnes nejlépe vede energetickým společnostem, sektor Oil & Gas zpevňuje přes 1%, podobně se daří technologiím, v souhrnu +1%, naopak defenzivní sektory – zdravotní péče, resp. sektor spotřebního zboží – zaznamenává pouze mírné zisky.

Ze zajímavých pohybů dnes zmiňme skokový růst polovidičové spol. LSI Corp (LSI; +39%) po oznámení akvizice ze strany singaporského výrobce čipů Avago Technologies (AVGO). Investoři ocenili převzetí pozitivně a i singaporský hráč přidává bezmála 9%, přestože si před oznámenou akvizicí letos připsal již 44%.

Přes 6% si připisuje internetová spol. Expedia (EXPE) po zvýšení cílové ceny na 74 USD ze strany UBS. Z propadlíků v rámci S&P500 zmiňme 4% pokles softwarové spol. Adobe Systems (ADBE) korigující páteční 13% růst po příznivých kvartálních číslech.

Zajímavý vývoj se též odehrává v US uhelném sektoru, zaměřující se především na energetické uhlí. Většina známých jmen (Peabody Energy (BTU), Arch Coal (ACI)…) prozatím nedokázala výrazněji těžit ze silného růstu cen „konkurenčního" zemního plynu, naopak tamní odvětví zůstává spíše pod palbou downgradů, nahlednéme-li ale pod pokličku příslušným analýzám, malují daným společnostem černé scénáře. Pohledem na zemní plyn (od 1.11. +20%) a probíhajícím „switchům" elektrárenských společností mezi uhlím a plynem v závislosti na vývoji ceny daných komodit tak mohou uhelné firmy v nadcházejícím kvartálním reportu spíše překvapit. Agresivněji ladění investoři by tak na současných cenách opět měli „zatopit pod kotlem".

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.