Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Na amerických trzích se opět červená, S&P500 nejníže od srpna

08.11.2012 | 20:25 0 Komentářů

Americké akciové indexy se po úvodním růstu znovu ponořily do ztrát v čele s technologickým Nasdaqem, který aktuálně odepisuje 0,9%. Širší index S&P500 ztrácí 0,7% a ocitl se tak v bezprostřední blízkosti 200-denního průměru, sledovaného technického indikátoru.

Pokles na nižší úrovně opět vyvolaly zprávy z Evropy, tentokrát okolo Řecka – informace o oddálení rozhodnutí o další finanční pomoci z plánovaného 12. listopadu na „konec" měsíce investory znejistěly. Navíc oznámení přišlo po včerejším těsném prosazení dalších rozpočtových škrtů /i přes odpor tamních obyvatel/, podmínkou pro další uvolnění požadovaných prostředků. Mediálním strašákem se stává i přibližující se „fiskální útes", na jehož řešení zbývají necelé 2 měsíce.

V poli poražených figurují společnosti komoditního sektoru (celkově oslabující o 1,1%) , nedaří se ani odvětví zdravotnictví a spotřebitelských služeb (-0,8%). Naopak výrazněji v zeleném se drží elektrárenský segment (+0,6%), lépe než trhu se vede i finančním spol. (-0,1%).

I přes pokles většiny klíčových komoditních producentů, samotným komoditám se dnes veskrze daří. Zisky si připisují drahé kovy (zlato +0,7%, stříbro +1,3%), ropa WTI přidává 0,9%, zemní plyn pak 0,6%.

Ze zajímavých cenových pohybů zmiňme 5% růst předního dodavatele čipů pro mobily a tablety Qualcomm (QCOM) po výborných 3Q výsledcích, těžící ze svého silného produktového postavení a poptávky spotřebitelů po koncových zařízení. Nutno podotknout, že společnost aktuálně soupeří s gigantem Intel (INTC) nejen na produktovém poli, ale i v porovnání tržního ocenění – obě jména si trh cení na 104 mld. USD!

Naopak pod tlakem dále zůstává dřívější „miláček" investorského publika Apple (AAPL -3%), který od svého zářijového maxima ztrácí již přes 20%. Veselí bylo vystřídáno strachem z oslabení dynamiky společnosti (pochyby o pokračujících růstech prodejů, a udržení marží) kvůli nadále rostoucí konkurenci. Současné úrovně (okolo 540 USD) ale již pro krátkodobé obchodníky představují poměrně atraktivní vstupní hodnoty, které by měly vydělat!

Nedaří se dnes ani fast-foodovým řetězcům, když McDonalds (MCD -2%) reportoval 1. meziměsíční pokles tržeb ve srovnatelných zařízeních po 9 letech! V čele poklesu se díky této zprávě a sníženém doporučení udržuje i námi sledovaný Sonic Corp (SONC), který oslabuje o 4,5%.

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.