Sobota 27. února. Svátek má Alexandr.

MPO M. Nováková: Rozhodnutí o stavbě nových jaderných reaktorů může být odloženo

29.10.2018 | 10:59 0 Komentářů

Ministryně MPO M. Nováková v rozhovoru pro agenturu Bloomberg opětovně hovořila o výstavbě nových jaderných reaktorů. Nováková řekla, že rozhodnutí o stavbě může být odloženo a nemělo by být učiněno pod tlakem. Ministryně hovořila o riziku žalob, ale také například o možném prodloužení životnosti JE Dukovany. M. Nováková také řekla, že možnost odkupu podílu minoritních akcionářů je tou nejdražší a dle probíhající debaty také nejméně preferovanou potenciální možností.

Možnost odložení rozhodnutí

Česká vláda možná odloží rozhodnutí ohledně výroby nových jaderných reaktorů, když se snaží najít cestu, jak se vyhnout žalobám od minoritních akcionářů. Dnes to v rozhovoru pro agenturu Bloomberg řekla ministryně průmyslu a obchodu M. Nováková. „Rozhodnutí o stavbě nových jaderných jednotek nemůže být děláno pod tlakem“, řekla Nováková doslova v interview konaném v minulém týdnu. Podle ní riziko potenciálních soudních sporů analyzuje také ministerstvo financí. „Uvědomujeme si riziko osobně právní odpovědnosti nejen pro management ČEZu, ale také pro předsedu vlády, mě a ministryni financí,“ řekla Nováková s tím, že se vláda snaží najít model pro výrobu nových reaktorů, který bude tato rizika eliminovat. Současně Nováková řekla, že možnost odkupu podílu minoritních akcionářů je tou nejdražší a dle probíhající debaty také nejméně preferovanou potenciální možností. „Je zřejmé, že vláda chce minimalizovat garanci, kterou bude muset poskytovat, a raději by viděla, kdyby ČEZ alespoň částečně na financování projektu participoval,“ dodala posléze v interview Nováková.

Životnost JE Dukovany

Marta Nováková pro Bloomberg také řekla, že životnost jaderné elektrárny Dukovany může být prodloužena, což by odložení rozhodnutí o plánované výstavbě nových reaktorů usnadnilo.

ČEZ dnes na pražské burze roste o 0,38 %.

 

Zdroj: Bloomberg

 

 

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.