CZK/€ 24.660 -0,14%

CZK/$ 23.320 -0,63%

CZK/£ 29.075 -0,24%

CZK/CHF 23.987 -0,30%

28. 02. 2022

0 komentářů

Moskevská burza dnes otevřena nebude, ruská centrální banka se snaží zachránit rubl

  

Na Moskevské burze se dnes obchodovat nebude, rozhodla ruská centrální banka, která původně počítala jen s odložením startu burzy. Ruské banky se také potýkají s výrazným odlivem vkladů. Aby centrální banka zabránila prudkému propadu rublu, mimo jiná opatření také zdvojnásobila úroveň základní úrokové sazby.

Moskevská burza z důvodu „vyvíjející se situace“ dnes zůstane po celý den uzavřena, obchodovat se nebude ani s finančními deriváty.

Na začátku dnešního dne oslabovala ruská měna o 30 % a propadla se vzhledem k dolaru na historická minima. Aby ruská centrální banka zastavila tento propad, přistoupila ke zvýšení základní úrokové sazby z 9,5 na 20 %, zakázala cizím právnickým i fyzickým osobám prodej akcií ruských společností a přikázala exportérům převést velkou část výnosů v cizích měnách do rublů. Dále uvedla, že k podpoře likvidity uvolní 733 mld. rublů z rezerv lokálních bank.

Rusko po invazi na Ukrajinu, kterou zahájilo minulý týden, čelí nevídaným ekonomickým sankcím. Došlo ke zmrazení devizových rezerv ruské centrální banky, odstřižení některých bank od sítě SWIFT a k omezení přístupu Ruska k mezinárodnímu financování.

 
Zdroj : NY Times, CNBC

REKLAMA

Michal Fric
Fio banka, a.s.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.