Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Moneta představila revidované podmínky potenciální akvizice

22.02.2019 | 09:00 0 Komentářů

Moneta v rámci včerejších večerních hodin zveřejnila revidované podmínky potenciální akvizice Air Bank a českého a slovenského Home Credit, o nichž s protistranou vyjednává.

Kupní cena transakce by měla dosáhnout maximálně 18,5 mld. Kč namísto původně navrhovaných 19,75 mld. Kč. Zároveň by kupní cena neměla překročit 1,9násobek konsolidovaného vlastního kapitálu cílových společností. Kupní cena by měla být uhrazena kombinací emise nových akcií společnosti Moneta, nástroji vedlejšího kapitálu Tier1 a hotovosti. Nové akcie Monety budou prodávajícím vydány při ceně 78,5 Kč za akcii bez nároku na dividendu za rok 2018. Zároveň by mělo být umožněno stávajícím akcionářům i dalším investorům Monety upisovat nové akcie Monety za emisní kurz odpovídající tržní ceně akcií v době zvýšení jejího základního kapitálu. Výsledný akciový podíl prodávající protistrany (Home Credit Group B.V.) na společnosti Moneta by neměl přesáhnout 15 % . Nejméně 10 % kupní ceny by mělo být vypořádáno prostřednictvím nástroje vedlejšího kapitálu Tier 1. Ten bude po vypořádání akvizice vydán prodávající protistraně (s nástroji nejsou spojena hlasovací práva). Cílem Monety je ukončit jednání o podmínkách akvizice do 8. března 2019.

Byť neznáme v tuto chvíli ještě finální podobu podmínek navrhované transakce (pouze omezující mantinely), minimálně snížení potenciální transakční ceny vnímáme pozitivně. A to i s ohledem na finanční ukazatele akvírovaných entit za rok 2018 (kombinovaný zisk Air Bank a Home Credit CZ & SK 1,55 mld. Kč, vlastní kapitál 8,5 mld. Kč). Zároveň se domníváme, že vzhledem ke specifikaci uvedených omezujících podmínek transakce i společné profesní historii hlavních aktérů transakce nejsou revidované podmínky transakce pro protistranu Monety „ránou z čistého nebe“ a nalezení společné řeči i za revidovaných omezujících podmínek je z našeho pohledu pravděpodobné.  

Michal Křikava, Fio banka, a.s.

Michal Křikava, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.