Středa 04. srpna. Svátek má Dominik.

Moneta: Informace z konferenčního hovoru

13.02.2017 | 08:55 0 Komentářů

Moneta v pátek pořádala konferenční hovor k výsledkům za minulý rok. Hlavní informace, které zde zazněly, jsou:

  • Společnost plánuje pokračovat v optimalizaci kapitálu a v průběhu následujících dvou let se dostat na svůj cíl Tier 1 na úrovni 15,5 %.
  • Banka má v současné době nadbytek kapitálu, nad svůj cíl, v objemu přibližně 4,5 mld. Kč. Aplikace pravidel IFRS 9 bude mít jednorázový dopad do kapitálu v 1Q 2018 v rozmezí 0,9 – 1,1 mld. Kč.
  • V tomto roce bude nadále pokračovat tlak na úrokové marže. Společnost ustoupila od svého původního záměru držet úrokové sazby nad průměrnou sazbou na trhu a v zájmu výraznějšího oživení objemů se přizpůsobila trhu. Z tohoto důvodu je původní cíl na čistou úrokovou marži očištěnou o rizikové náklady na úrovni 6 % těžko dosažitelný.
  • Moneta chce udržet tržní podíl v segmentu spotřebitelských úvěrů poblíž hranice 20 %, na trhu hypoték je pak střednědobý cíl dosáhnout tržního podílu 4 – 5 %.
  • Management inicioval některá opatření k zastavení vlny předčasného splácení úvěrů, mimo jiné prostřednictvím změny motivačního programu pro zaměstnance. První dopady by měly být znát ve druhém pololetí roku.
  • Ve 2. či 3. kvartále by měla banka obdržet od ČNB nové požadavky a doporučení ohledně kapitálu.

Celkově jsou informace z konferenčního hovoru pro nás neutrální a pouze dokreslily informace zveřejněné v rámci prezentace výsledků. Hospodaření banky bude v tomto roce nadále pod tlakem v souvislosti se změnou cenové strategie a se snahou stát se více konkurenceschopnou. Na druhou stranu tento trend je již v projekcích trhu reflektován a nadstandardní dividendový výnos je pro investory nadále dostatečným lákadlem.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.