Čtvrtek 02. dubna. Svátek má Erika.

MMF předpovídá světové ekonomice nejpomalejší růst od druhé světové války

28.01.2009 | 16:21 0 Komentářů

Podle středeční zprávy Mezinárodního měnového výboru bude rok 2009 pro všechny ekonomiky světa nejtěžším od konce druhé světové války. Světová hospodářská organizace sdružující 185 zemí snížila odhad růstu globální ekonomiky pro letošní rok na pouhé 0,5% ze 3,4% v roce 2008.

Finanční trhy zůstanou pod značnou zátěží navzdory opatřením pro posílení likvidity až do té doby než bude obnovena důvěra investorů a spotřebitelů.

HDP rozvinutých zemí USA, EMU, Japonska, Kanady a Velké Británie čeká pokles HDP o 2% a první recese od druhé světové války. Rozvojové země pocítí globální zpomalení rovněž velmi tvrdě. Ekonomiky Číny, Indie, Středního východu a Brazílie společně porostou o 3,25%, polovičním tempem než v loňském roce.

Zpomalení ve světě by nemělo trvat déle než jeden rok , přičemž zotavení bytového trhu v USA ke konci 2009 by mělo nastartovat ozdravění americké ekonomiky. Koordinované a rozsáhlé akce na podporu finančního trhu pomohou vyspělým ekonomikám k 1,1% růstu HDP v roce 2010. Rychle rostoucí rozvojové ekonomiky budou schopny se lépe zabývat současnou recesí než v minulosti, velkým problémem zůstane vysoká chudoba a závislost na vývozu zboží.

V úsilí odvrát nejhorší recesi přijala většina vyspělých ekonomik fiskální stimulační plán který by mohl dosáhnout v letošním roce až 1,5% HDP. Samotné USA zvažují stimuly které by se rovnaly zhruba 6% HDP. MMF ale upozorňuje že stimulační balíčky nejsou spásou, státy po celém světě by se měly zvážit další podpůrné politické akce na podporu finančního trhu, MMF doporučuje věnovat značné a koordinované úsilí převzetí problémových aktiv, politice které věnovala pozornost většina rozvinutých ekonommik avšak v posledních měsících ztratila podporu.

Tweet 20
Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.