Pondělí 01. března. Svátek má Bedřich.

Jáč: Míra nezaměstnanosti v české ekonomice v říjnu vykázala úroveň 2,6 %

Míra nezaměstnanosti v říjnu klesla na úroveň 2,6%, v souladu s očekáváním finančního trhu. Míra nezaměstnanosti se tak mírně snížila poté, co se v předchozích třech měsících držela na úrovni 2,7 %.

Meziročně míra nezaměstnanosti klesla o 0,2 procentního bodu, což je ovšem nejmírnější meziroční pokles od září 2014. Míra nezaměstnanosti v české ekonomice zůstává velmi nízko a stále je nejnižší v rámci EU, prostor pro další pokles se ale již zřejmě vyčerpal.

Míra nezaměstnanosti v české ekonomice v říjnu mírně klesla, na úroveň 2,6 %, a vrátila se tak na své minimum, jež dosáhla letos v květnu a červnu. K poklesu míry nezaměstnanosti napomohly sezónní práce a doznívající turistická sezóna.

V meziročním vyjádření míra nezaměstnanosti klesla o dvě desetiny procentního bodu, nicméně tento pokles je nejmírnější od září roku 2014. Nezaměstnanost v české ekonomice je již tak nízká, že nemá moc kam dále klesat.
Navíc, zpomalení tempa růstu HDP znamená, že se česká ekonomika přehřívá menší měrou, než tomu bylo v předchozích čtvrtletích a z tohoto pohledu postupně opadá tlak na další pokles míry nezaměstnanosti.

Na druhou stranu ale česká ekonomika i nadále operuje nad svým potenciálem a přetrvává tak výrazný převis volných pracovních míst nad počtem uchazečů o zaměstnání.
V tomto smyslu jsme tedy stále vzdáleni situaci, v níž by se měla míra nezaměstnanosti začít viditelněji zvyšovat.
V samotném říjnu byl ale převis počtu volných pracovních míst nad počtem uchazečů o zaměstnání nejnižší za uplynulých šest měsíců.

V roce 2018 činila průměrná míra nezaměstnanosti 3,2 %, průměr za celý letošní rok by měl dle mých odhadů klesnout na 2,8 %.
V průběhu roku 2020 se míra nezaměstnanosti zřejmě začne meziročně zvyšovat, tento nárůst bude ale velmi mírný a pozvolný: pro rok 2020 byl čekal průměrnou úroveň míry nezaměstnanosti 3,0 %.

Samozřejmě i nadále platí, že míra nezaměstnanosti v české ekonomice zůstává nejnižší v rámci celé Evropské unie a tuto pozici by si česká ekonomika měla udržet i v dohledné době.
Napětí na trhu práce vede v české ekonomice i letos k silnému růstu mezd, pro rok 2020 ale lze předpokládat zpomalení tempa mzdového růstu.
Růst mezd by ale měl být solidní v nominálním i reálném vyjádření, tedy po očištění o inflaci, což platí nejen pro letošní rok, ale i ve výhledu na rok 2020.
V tomto ohledu i nadále platí předpoklad, že spotřeba domácností dále poroste a bude klíčovým tahounem růstu HDP České republiky jako celku: letos i v roce 2020.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.