Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Míra inflace byla v květnu 0,3 procentního bodu nad prognózovanou úrovní, píše v komentáři ČNB

10.06.2020 | 13:44 0 Komentářů

Míra inflace byla v květnu 0,3 procentního bodu nad prognózovanou úrovní, píše v komentáři ředitel sekce měnové ČNB Petr Král.

Po půl roce v tolerančním pásmu

Ředitel sekce měnové Petr Král dnes na webu České národní banky zveřejnil komentář k dnes zveřejněným datům o inflaci. V meziročním vyjádření činila květnová míra inflace 2,9 %, což znamená, že se po půl roce navrátila zhora do tolerančního pásma centrální banky. Po očištění o primární dopady změn nepřímých daní spotřebitelské ceny meziročně vzrostly ještě o 10 bazických bodů více, píše Král.

Míra inflace o 0,3 pp výše oproti prognóze

Ředitel sekce měnové upozorňuje, že růst spotřebitelských cen byl o 30 bazických bodů vyšší oproti stávající prognóze ČNB. Pozitivní odchylka od projekce jde na vrub vyšší než očekávané jádrové inflaci. Opačným směrem působil pokles cen pohonných hmot, jenž byl silnějšího rázu oproti prognózovanému vývoji.

Návrat zhora k cíli koncem roku

Král dále píše, že ČNB nadále předpokládá pokles inflace k 2% cíli koncem letošního roku, když slabší domácí cenové tlaky převáží nad prozatímním proinflačním vlivem slabšího kurzu koruny.

Kompletní komentář Petra krále je k dispozici zde.

Zdroj: ČNB

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.