Pátek 18. června. Svátek má Milan.

„Minuty FEDu“ pomáhají americkým indexům do zelených číslech

08.10.2015 | 20:44 0 Komentářů

Americký akciový trh dnes otevřel v záporu. Zatímco indexy SCP 500 a Dow Jones své ztráty vymazávaly, Nasdaq je kvůli biotechnologickým zprávám prohluboval. Zápis z posledního jednání FEDu, tzv. Minutes of FED“ posunul všechny tři indexy o něco výše.

Index Dow Jones Industrial Average +0,59 % na 17011,87 b.
Index S&P 500 +0,22 % na 2000,13 b.
Index Nasdaq Composite +0,1 % na 4795,75 b.

FED odložil zvýšení úrokových sazeb kvůli obavám z vývoje v zahraničí, respektive v Číně

Ačkoliv se členové Federálního výborz pro volný trh (FOMC) na zasedání 16 a 17. září shodli, že se vývoj od posledního zasedání příliš nezměnil, rozhodli se se zvýšením sazeb počkat na potvrzení pozitivního ekonomického vývoje s ohledem na riziko oslabení exportů vzhledem k obavám z vývoje čínské a na ní navázaných ekonomik.

Podle Narayana Kocherlakota z minneapoliského by měl FED zvážit negativní sazby

Potvrzuje se očekávání analytiků Barclays, podle kterých za očekáváním negativních sazeb stojí Narayana Kocherlakota z minneapoliského FEDu. Podle Kocherlakoty, nehlasujícího člena FOMC známého pro své velmi „holubičí“ postoje, by měl FED záporné sazby zvážit kvůli praconímu trhu.

Po slabých payrolls trh zvýšení sazeb v letošním roce spíše nečeká

Po zasedání následovalo zveřejnění změny počtu pracovních míst, tzv. payrolls, 2. října, která zaostala za očekáváním všech 96 ekonomů, které Bloomberg oslovil. Po jejich zveřejnění prudce kleslo očekávání zvýšení sazeb ještě v letošním roce (na 40 % z 64 % před posledním zasedání na základě ocenění futures kontraktů na overnight sazby).

Dnešní den je na makrodata poměrně skoupý, za zmínění stojí nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti, které klesly na minimum od poloviny července.

Ropa posiluje o 4 % a poprvé od července překonává hranici 50 USD za barel, což je podporout pro energetické společnosti (+1,5 %). Daří se také materiálům (+1,4 %) a průmyslu (+1,1 %). Ztrácí pouze zdravotní péče (-0,4 %).

Nejvýrazněji z indexu S&P 500 posilují akcie společnosti Columbia Pipeline Group (CPGX; +8 %). Analytici Jefferies vydali nákupní doporučení pro akcie této společnosti, která se zabývá přepravou plynu.

Akcie společnosti eBay (EBAY) odepisují 7 % poté, co zářijové porovnatelné tržby společnosti vzrostly pouze o 1,1 %, nejnižší tempo od února roku 2011.

Zdroj: Bloomberg

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.