Pondělí 10. srpna. Svátek má Vavřinec.

Minuty BOJ

24.02.2009 | 14:43 0 Komentářů

Zápis poslední schůzky Bank of Japan ze dne 21. až 22. ledna popisuje znepokojený postoj členů bankovní rady ohledně zhoršení hospodářské situace Japonska a obavy že recese může být hlubší než v USA a Evropě.

Bank of Japan ponechala úrokové sazby beze změny na 0,10% poté co je naposledy snížila v prosinci o 20bázických bodů. Hlasování bankovní rady bylo jednomyslné. Rada doporučila opatrně monitorovat efekty monetární politiky na ekonomiku.

V prohlášení BOJ za znělo že se ekonomické podmínky zhoršily kvůli klesající domácí a exportní poptávce, vzestupu nezaměstnanosti, přetrvávajícímu napětí na úvěrových trzích. Někteří členové navrhovali aby BOJ našla cestu jak snížit úrokové sazby střednědobých úvěrů nad 1 rok a zlepšit korporační financování v době kdy je noční zápůjční sazba na rekordně nízké hladině 0,1%.

Diskutovalo se o přímém nákupu akcií podniků a korporačních dluhopisů. Podmínky odkupu a hlavní požadavky nákupu korporačních CP byly schváleny, proti návrhu hlasoval Miyako Suda. Guvernér namítal že podmínky korporačního financování nejsou tak vážné aby opravňovaly centrální banku k zákroku. BOJ dodala že by tento krok mohl nepříznivě ovlivnit finanční trhy a že je stále příliš brzy oznámit opatření veřejnosti.
.-.-
Na schůzce 18.-19.února BOJ oznámila že bude prodlužovat jednotlivá dočasná opatření podpůrného programu korporačního financování až do 30.září, včetně přímého nákupu cenných papírů do 1 bilionů jenů.

V lednu BOJ revidovala odhad HDP 2009 z +0,6% na -2,0%, v roce 2010 očekává růst okolo 1,5%. Japonský parlament v lednu prosadil stimulační balíček za 4,8 bilionů jenů. Vláda schválila program půjček a úvěrů pro podniky které nejvíce postihla finanční krize. V únoru se hovoří se o dalším stimulačním balíčku za 10 bilionů jenů který by podpořil útraty.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.