Pátek 04. prosince. Svátek má Barbora.

Minoritní akcionář vyzval Monetu k výplatě menší dividendy, cílit by měla na růst a akvizice

27.04.2018 | 14:33 0 Komentářů

Minoritní akcionář Monety, společnost Petrus Advisers s 2,3% podílem, vyzvala management k výplatě menší dividendy a využití prostředků k růstu.

Společnost Petrus Advisers si v dopisu stěžuje, že jako zahraniční investor kvůli zdanění přichází o 35 % dividendy.

Doporučuje změnu dividendového výplatního poměru, který by podle ní neměl přesáhnout 70 % čistého zisku.

Moneta by podle společnosti Petrus měla využít své silné pozici v oblasti úvěrování spotřebitelů, udržet svůj vyvážený rizikový profil a inovacemi zlepšit své služby. Monetě doporučuje se zaměřit na český trh a případně expandovat na další středoevropské trhy. Akvizice by měly být v souladu s dosavadní strategií banky a vynášet jí o 150 bazických bodů více než náklady na kapitál.

Petrus dále doporučuje, že by Moneta měla usilovat o růst čistého zisku a svázat odměny managementu se snižováním nákladů. Měla by cílit na 10% roční růst úvěrového portfolia s tím, že polovina růstu by měla být organická.

Management Monety by podle Petrus Advisers měla mít možnost navýšit základní kapitál až o 25 % pro financování případných akvizic.

Společnost odeslala dopis 24. dubna, tedy před valnou hromadou, která schválila dividendu ve výši navržené managementem. Moneta přislíbila odpověď do 30 dnů.

Podle agentury Reuters drží Petrus Advisers 2,3 % akcií Monety. Ta má značně rozstříštěnou akcionářskou strukturu, největší akcionář Chase Nominees Limited drží 18,5 %, druhý největší Street Bank and Trust Company potom 6,28 %.

Akcie Monety (BAAGECBA) se dnes na pražské burze naposledy obchodují s nárokem na dividendu 8 Kč na akcii a ztrácí 0,4 % na 83,5 Kč.

Zdroj: Moneta, Reuters

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.