Úterý 09. března. Svátek má Františka.

Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner se v OVM věnoval tématu výstavby nového jaderného zdroje

21.05.2018 | 08:55 0 Komentářů

Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner se v OVM věnoval tématu výstavby nového jaderného zdroje. Hovořil zejména o případném dopadu na akcionáře.

Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner byl včera odpoledne hostem pořadu Otázky Václava Moravce. Tam se mimo jiné rozpovídal o možnosti nových jaderných projektů. Ministr řekl, že pokud by ČEZ začal stavět nové jaderné reaktory, mohlo by to na určitém časovém horizontu snížit cenu akcií, avšak z dlouhodobého pohledu by akcionáři byli kompenzováni vyššími výnosy. Tomáš Hüner hovořil o dlouhodobém horizontu 15 až 20 let. „Pokud by cena akcií poklesla o 20 či 30 Kč, to považuji za zcela přirozené. Poté, co by reaktory byly za 15 až 20 let postaveny, vzhledem k nedostatku elektřiny v Evropě a výraznému růstu její ceny, mohli by akcionáři z tohoto stavu benefitovat. Jedná se tak o otázku investiční filosofie, zda máte krátkodobý či dlouhodobý horizont,“ komentoval situaci doslovně ministr. „Náklady na stavbu reaktorů by byly rozmělněny přes velmi dlouhé období, takže žádné znatelné snížení dividendy by nebylo potřebné. Jedná se však samozřejmě o otázku vyjednávání s minoritními akcionáři,“ dodal posléze T. Hüner.

Ministr průmyslu a obchodu v minulém týdnu po jednání Stálého výboru pro jadernou energetiku řekl, že konkrétní investorský model výstavby nového jaderného zdroje by měl být vládě předložen do konce letošního listopadu. Podrobněji se tématu investorského modelu výstavby nové jaderné elektrárny věnoval náš analytik zde.

Kompletní díl OVM je k dispozici zde.

Akcie ČEZ uzavřel v pátek na 576 Kč.

 

Zdroj: Bloomberg

 

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.