Pondělí 26. října. Svátek má Erik.

Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner pro HN řekl, že dělení ČEZ je v současné chvíli hloupost

23.03.2018 | 08:51 0 Komentářů

Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner se v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny vyjadřoval k výstavbě nových jaderných zdrojů v ČR a k případné možnosti dělení skupiny ČEZ.

Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner se vyjadřoval k tématu rozdělení energetické skupiny ČEZ v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny. Podle ministra nedává v současnosti debata o rozdělení společnosti smysl. „Myslím si, že dělení je hloupost. Problémů je tu několik. O rozdělení firmy se můžeme bavit až v momentu, kdy budou spočítány dopady pro akcionáře. Spočítat se to dá různě. Nechápu, proč by v tom „starém“ ČEZ nebyla třeba distribuce. Proč tam je jen uhlí s jádrem. To se musí podrobně vyřešit. Zadruhé musíme vědět, zda je transformace vůbec ideálním řešením pro výstavbu jádra. Stávající analýza se ale tímto vůbec nezabývá. Když tu ČEZ chodí a běhá, jak je nutná transformace, je to nyní naprostý nesmysl. Vždyť nevím, co tím chtějí řešit, vyjádřil se k tématu rozdělení vcelku jednoznačně T. Hüner. Ministr posléze dodal, že nevidí žádný důvod k dělení společnosti, když se neví, zda se nakonec budou stavět nové reaktory. O rozdělení firmy se podle Hünera lze bavit až ve chvíli, kdy budou spočítány dopady pro akcionáře.

Současný ministr také řekl, že studie skupiny ČEZ ohledně stavbě nových jaderných zdrojů v ČR na spoustu klíčových otázek neodpovídá. „Čekali jsme, až budeme mít podklady. Nyní mám konečně v ruce materiál, který bude k výstavbě nových jaderných zdrojů v Dukovanech a Temelíně prezentován toto pondělí na stálém výboru pro jadernou energetiku. Problém je, že poté, co jsem si ho přečetl, mám pocit, že jsem si objednal operu a dostal jsem maximálně její předehru. Já od ČEZ očekávám skript všech dějství včetně velkého finále. Jsem tu tři měsíce i s cestou, chvíli nám trvalo se vším tím prokousat. Trochu jsem čekal, že dostaneme jiné odpovědi“, odpovídal v rozhovoru Hüner. „Konečně máme aspoň něco na papíru. Ale stále nevíme, jaká z variant výstavby je nejekonomičtější. A pro koho. Navíc přišla studie strašně pozdě“ dodal posléze.

Kompletní rozhovor je k dispozici zde.

ČEZ včera na pražské burze uzavřel na 513 Kč za akcii.

 

Zdroj: Hospodářské noviny

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.