Sobota 19. září. Svátek má Zita.

Ministr Gabriel podpořil společnosti RWE (+6 %) a E.ON (+6,1 %), možná získají vládní pomoc

02.10.2015 | 11:47 0 Komentářů

Ministr Gabriel v rozhovoru pro tisk uvedl, že německá vláda zvažuje poskytnutní pomoci elektrárenským společnostem v souvislosti s ukončením jaderných elektráren v Německu po roce 2022.

Podle ministra hospodářství a energetiky mohou elektrárenské společnosti získat vládní pomoc v případě, že se jejich příspěvky ukážou jako nedostatečné

Sigmar Gabriel, lídr SPD a ministr pro hospodářství a energetiku, v rozhovoru pro noviny Frankfurter Allgemeine uvedl, že energetické společnosti pravděpodobně nebudou schopné pokrýt náklady na likvidaci německé jaderné energetiky samy o sobě a můžou získat vládní finanční pomoc. Společnosti by podle něj neměly zodpovědné, pokud dosavadní rezervy ve výši 38 mld. EUR nebudou stačit.

Na konferenci v Bonnu Gabriel uvedl, že Německo nyní čeká debata o zajištění dostatečných rezerv pro likvidaci jaderných elektráren. Rezervy se podle něj mohou ukázat jako nedostatečné a mohou se zvýšit. Výsledky stress testů budou počítat s několika scénáři, jeden z nich bude počítat i s nízkou inflací a úrokovými sazbami. Energetické společnosti jsou podle něj v náročné situaci a zadlužené, zasluhují proto podporu.

Elektrárenské společnosti pod tlakem vládní politiky, cen elektřiny i nízkých úrokových sazeb

Akcie společností RWE (RWE; +6 %) a E.ON (EOAN; +6,1 %) jsou pod dlouhodobým tlakem (od začátku roku odepsaly 60 %, respektive 45 %). Ten zintenzivnil v posledních týdnech, kdy došlo ke zveřejnění zprávy, podle které jsou příspěvky německých provozovatelů jaderných elektráren na likvidaci odvětví příliš nízké. Jednalo se o uniklé nedokončené stress testy, respektive scénáře počítající s nízkými/zápornými úrokovými sazbami. Jejich výše vzhledem k délce období značně hýbe s celkovou výší příspěvků nutných k pokrytí nákladů na ukončení provozu jaderných elektráren ve Spolkové republice Německo po roce 2022.

Moody’s očekává, že náklady v letech 2020 až 2070 dosáhnou 43 mld. EUR

Podle reportu agentury Moody’s z 24. září si ke konci roku 2014 německé elektrárenské společnosti E.ON, RWE a Energie Baden-Württemberg, známá jako EnBW (EBK; +2,4 %), vyhradily 35 mld. EUR. Moody’s očekává, že na ukončení provozu reaktorů v souhrnné kapacitě 23 GW budou společnosti potřebovat 43 mld. EUR za předpokladu, že budou peníze využity v letech 2020 až 2070, jak očekává EnBW. Podle agentury společnosti očekávají nominální úrokovou sazbou v rozmezí 4,6 až 4,8 % při 3,6% až 3,8% inflaci.

Podle RBC Bank jsou negativní vlivy započítané v ceně akcií RWE

Société Générale zvýšila doporučení pro akcie elektrárenské společnosti RWE na „hold“ z „sell“. Cílovou cenu snížila na 10 EUR z 12,5 EUR.

Strukturální změny energetického trhu, nízké ceny komodit i nejistoty ohledně jaderných elektráren jsou podle analytiků RBC nyní plně započítány, včera proto zvýšili doporučení RWE na „market perform“ z „underperform“. Cílovou cenu snížili z 17,5 EUR na 12,5 EUR. RBC neočekává zveřejnění výsledků jaderných stress testů do konce roku. Ačkoliv RBC považuje dosavadní příspěvky RWE na likvidaci jádra za solidní, v současném modelu počítá s jejich navýšením od další miliardu eur.

Zdroj: Bloomberg, Moody’s

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.