Pondělí 28. září. Svátek má Václav.

Ministr financí Babiš chce, aby ČEZ letos vyplatil 100 % čistého zisku roku 2013 na dividendě

24.03.2014 | 09:20 0 Komentářů

Ministr financí ČR Andrej Babiš se v médiích vyjádřil, že bude usilovat, aby energetická společnost ČEZ vyplatila celý svůj loňský čistý zisk ve formě dividendy. Jinými slovy, aby dividendový výplatní poměr činil 100 %. Čistý zisk ČEZu v roce 2013 činil 35,2 mld. Kč. V případě 100% dividendového výplatního poměru by tak letošní hrubá dividenda mohla činit 65,90 Kč na akcii.

ČEZ prozatím odmítl návrh Babiše komentovat. Oficiální dividendová politika ČEZu je každoročně vyplácet 50 – 60 % čistého zisku. Náš dosavadní odhad letošní dividendy činí 38 – 39 Kč na akcii (v loni ČEZ vyplatil 40 Kč na akcii). Předpokládáme, že představenstvo ČEZu by mělo s návrhem letošní dividendy přijít letos v dubnu nebo květnu. Valná hromada akcionářů, která musí dividendu schválit, by se měla konat letos v červnu. Stát vlastní v ČEZu cca 70% podíl, tudíž teoreticky by měl mít sílu prosadit na valné hromadě vyšší dividendu, resp. vyšší dividendový výplatní poměr.

ČEZ na konci roku 2013 držel na hotovosti 25 mld. Kč plus má přístup k 27 mld. Kč v podobě úvěrových rámců. Hotovostní pozice ČEZu je tak poměrně silná k tomu, aby si mohl dividendu ve výši 65,90 Kč na akcii dovolit vyplatit. Zatím však není nic rozhodnuto. Rozhodnutí bude mít v rukou představenstvo společnosti, resp. valná hromada.

Takto vysokou dividendu vnímáme pozitivně pro akcionáře společnosti. Dnešní zpráva by tak měla mít pozitivní dopad na dnešní obchodování s akciemi ČEZ.

Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.