Úterý 29. září. Svátek má Michal.

Ministerstvo financí zvýšilo výhled růstu české ekonomiky pro rok 2015 na 3,9 %

29.07.2015 | 15:19 0 Komentářů

Ministerstvo financí ČR dnes zvýšilo výhled růstu české ekonomiky na letošní rok, ve kterém nyní očekává 3,9% růst reálného hrubého domácího produktu. Za zvýšením stojí především překvapivý růst HDP v prvním čtvrtletí o 4 % meziročně.

Makroekonomický výhled Ministerstva financí ČR
  Současná predikce Minulá predikce
HDP 2015 +3,9 % +2,7 %
HDP 2016  +2,5 % +2,5 %
Průměrná inflace 2015  +0,5 % +0,3 %
Průměrná inflace 2016 +1,5 % +1,5 %

 

Ministerstvo v letošním roce očekává vyšší ekonomický růst i mírně vyšší inflaci. Kurz koruny vůči euru očekává i nadále na 27,5Kč/EUR i v roce 2016.

Podle zprávy MF česká ekonomika v 1Q rostla díky vlivu jednorázových faktorů v podobě nedokonečených investic a omezení prodjů tabáku se starým kolkem do konce února. Růst byl tažen také domácí i zahraniční poptávkou, i přes rychlejší růst importu než exportu.

Domácnosti podle MF těží z velmi nízké inflace, která přispívá ke zvýšení kupní síly obyvatelstvam, daří se také trhu práce. Mezi další stimuly růstu v letošním roce patří také významně nižší ceny ropy (meziročně v průměru o čtvrtinu nižší), čerpání peněz z fondů EU, které je možné využít do konce roku, a fiskální expanze vlády.

Jako rizika predikce MF uvádí nejistotu ohledně Číny, Ukrajiny, Blízkého východu a severní Afriky. Pozitivně by skrze nižší ceny ropy mohl působit případný návrat íránské ropy na trh.

Zdroj: Ministerstvo financí České republiky

Jan Tománek
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.