Středa 19. května. Svátek má Ivo.

Meziroční propad cen v průmyslu se stále stupňuje

15.09.2009 | 12:07 0 Komentářů

PPI – srpen
Průmyslová inflace (PPI) v srpnu prohloubila svůj meziroční pokles na nové minimum -5,1% r/r z -4,9 % v červenci. Posledních šest měsíců průmyslové ceny zaznamenávají nové rekordní meziroční poklesy od roku 1991. Výsledky se přibližují naší projekci (-5,0 %), naopak trh čekal i mírně hlubší pokles (-5,3 %).
Meziměsíčně cenová hladina vzrostla o 0,2 %, a to díky zvýšení cen rafinérské produkce (+4,4 % m/m). Vyšší cena ropy se projevila i u cen chemických výrobků (2,9 %), naopak opět poklesly ceny kovů (-0,6 %) a ceny v potravinářském průmyslu (-0,3 %). V meziročním srovnání klíčovým faktorem zůstává propad světových cen komodit, který je umocněn tlakem na pokles cen v důsledku recese ekonomiky, což je nejvíce patrné u cen kovů. Domácí ceny kovů poklesly o 19,1 % a podílí se na celkovém poklesu indexu 2,7 procentním bodem. Další dva významné faktory představují ceny ropných výrobků (-31,2 %; příspěvek -2,1 p.b.) a ceny v potravinářském průmyslu (-5,6 %, příspěvek –0,9 p.b.)
Očekáváme, že propad průmyslové inflace dosáhl svého vrcholu a do konce roku by se měl snížit na -1 % v důsledku snižující se srovnávací základny. Za celý rok odhadujeme pokles na úrovni -3,0 %.
Ceny zemědělských výrobců pokračují v silném poklesu, meziměsíčně propadly o 5,9 % a meziroční pokles dosáhl 23,5 % (-26,7 % v červenci). Meziroční pokles je způsoben vysokou srovnávací základnou loňského roku a také loňskou dobrou sklizní. Data také naznačují, že ceny potravin u spotřebitelské inflace zůstanou nadále spíše pod tlakem.
Dopad na měnovou politiku není zásadní. Změnu sazeb ČNB (1,25 %) v následujícím pololetí neočekáváme a v 1Q/2010 se již může otevřít prostor pro zvyšování sazeb. Koruna přešla výsledky bez reakce a stagnuje na úrovni 25,45 CZK/EUR.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.