Neděle 27. září. Svátek má Jonáš.

Mezinárodní měnový fond zhoršil očekávání poklesu globálního HDP

24.06.2020 | 15:45 0 Komentářů

Mezinárodní měnový fond zhoršil očekávání poklesu globálního HDP. V novém reportu fond projektuje propad globálního HDP o 4,9 %, předchozí prognóza pracovala s 3% poklesem.


MMF snižuje predikci poklesu globálního HDP

Mezinárodní měnový fond dnes reportoval novou prognózu globálního hospodářského růstu. V roce 2020 MMF snížil projekci tempa poklesu globálního HDP z dubnových 3,00 % na 4,9 %. V následujícím roce pak MMF očekává růst globálního HDP o 5,4 %, předchozí predikce byla posazena o 40 bazických bodů výše. Pro Spojené státy MMF predikuje meziroční pokles HDP o 8 %, zatímco eurozóna by dle fondu měla zaznamenat propad produktu o 10,2 %.

MMF zhoršila prognózu z titulu rozsáhlejšího než očekávaného nabídkového šoku v podobě restriktivních opatření v reakci na probíhající pandemii, stejně tak však reflektuje negativní poptávkové tlaky spojené se sociálním distancováním a nárůstem opatrnostních úspor z důvodu větší míry nejistoty.

Nekonzistence s vývojem na finančních trzích a výraznější pokles spotřeby

Fond dále v komentáři upozorňuje, že svižné zotavení na finančních trzích se jeví jako nekonzistentní s vývojem reálných ekonomických podmínek a očekávání o rychlosti ekonomického zotavení. MMF snížil odhad spotřeby domácností pro většinu ekonomik, a to zejména z důvodu dvou výše zmíněných faktorů: (i) delšího trvání restriktivních opatření oproti původním dubnovým odhadům a stím spojenou slabší spotřebitelskou aktivitou na pozadí praktikování sociální distance, (ii) nárůstu opatrnostních úspor kvůli zvýšené míře nejistoty.

Kompletní report je k dispozici zde.

Zdroj: Bloomberg; MMF

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.