Pátek 22. října. Svátek má Sabina.

Mezinárodní měnový fond v tomto roce očekává globální tempo růstu HDP 3,3 %

20.01.2020 | 17:06 0 Komentářů

Mezinárodní měnový fond očekává v roce 2020 globální tempo růstu HDP 3,3 %, což je sice o 10 bazických bodů níže oproti říjnové prognóze, avšak nadále by se jednalo o solidní akceleraci tempa růstu z 2,9 % v roce 2019.

Zdroj: MMF

Globální HDP by v tomto roce měl vzrůst o 3,3 %

Mezinárodní měnový fond (MMF) ve své nově prognóze upravil výhled globálního tempa růstu HDP mírně dolů (o 10 bazických bodů), a to zejména z titulu hrozeb souvisejících s mezinárodním obchodem a vyostřené situaci na Středním východě. Výraznou roli hraje také Indie, jejíž predikce tempa růstu byla MMF snížena na 5,8 % z předchozích 6,9 %.

Navzdory mírnému snížení projekce tempa růstu však MMF očekává, že v tomto roce dojde ke zrychlení dynamiky růstu, a to z 2,9 % v roce 2019 na 3,3 %. Prognóza zároveň akcentuje snížení rizik spojených s možnými negativními událostmi, které v roce 2019 hrály výraznou roli (vyjednávání USA-Čína, nejistota kolem brexitu ad.).

V roce 2021 pak MMF predikuje růst globálního HDP o 3,4 %.

Pozitivní vývoj vyjednávání mezi USA a Čínou či efekty měnové politiky

Podle MMF umírněně pozitivní vývoj ohledně jednání mezi USA a Čínou a akomodativní měnová politika některých důležitých centrálních bank pomohla zastavit poklesy výroby a mezinárodního obchodu, jež byly pozorovány v roce minulém. Efekt měnové politiky na globální tempo růstu v letech 2019 a 2020 MMF kvantifikuje na 0,5 procentního bodu.

Tisková konference k novému ekonomickému výhledu; Zdroj: MMF

Tempo růstu objemu mezinárodního obchodu

MMF očekává, že objem mezinárodního obchodu v tomto roce vzroste o 2,9 %, přičemž předchozí projekce činila 3,2 %. I tak se však jedná o výraznou akceleraci z 1% tempa růstu v roce 2019. Zároveň fond zdůrazňuje, že nadále existuje mnoho záležitostí, které mohou být významným rizikem mezinárodního obchodu (zejména pokračující jednání mezi USA a Čínou či nervózní situace na Středním východě).

Efekty první fáze obchodní dohody

V polovině ledna podepsaná první část obchodní dohody mezi USA a Čínou snížila projektovaný kumulovaný negativní efekt na úroveň produktu za roky 2019 a 2020 z předchozích 0,8 % na 0,5 %. Zhruba jedna třetina tohoto efektu jde primárně přes efekt celních tarifů, zbývající dvě třetiny z titulu nižších investic firem, řekla na tiskové konferenci výkonná ředitelka MMF Kristalina Georgievová. Obchodní příměří není totéž jako obchodní mír,“ řekla konkrétně Georgievová, když následně dodala, že první fáze obchodní dohody mezi USA a Čínou „zmenšila negativní efekty, avšak zatím je zcela nevymýtila.“


Zdroj: Bloomberg; MMF

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.