Úterý 21. května. Svátek má Monika.

Mezinárodní měnový fond snížil výhled ekonomického růstu pro tento a příští rok

09.10.2018 | 17:43 0 Komentářů

Mezinárodní měnový fond poprvé po více než dvou letech zrevidoval svůj výhled ekonomického růstu směrem dolů. Tento i příští rok by podle modelu IMF měla světová ekonomika expandovat tempem 3,7 %, což je o 0,2 p.b. méně, než co fond odhadovat před třemi měsíci. Přestože by světová ekonomika měl stále růst podobným tempem jako minulý rok, kdy rostla nejrychleji od roku 2011, nový výhled naznačuje jisté vyčerpání a rostoucí počet slabších článků na úrovni rozvíjejících se trhů.

Rizika globálního růstu za poslední tři měsíce vzrostla. Nebezpečím je podle IMF např. další zintenzivnění obchodní války nebo rychlejší než očekávaný růst úrokových sazeb, který by urychlil odliv kapitálu z rozvíjejících se trhů.

„Na horizontu se objevují mračna. Růst se ukázal být méně vyrovnaný, než jsme doufali,“ řekl hlavní ekonom IMF Maurice Obstheld. „Nejenom že existují rizika, která jsme identifikovaly v minulém ekonomickém výhledu, ale také se zvýšila pravděpodobnost dalších negativních šoků.“

IMF snížil výhled růstu ekonomiky USA pro příští rok na 2,5 % (minulý odhad 2,7 %). Důvodem je zavedení cel a následná odvetná opatření obchodních partnerů. Výhled pro tento rok byl ponechán na 2,9 %.

Snížení výhledu se nevyhnula ani čínská ekonomika, které fond očekává příští rok expanzi tempem 6,2 %, což je o 0,2 p. b. méně oproti minulému výhledu. Co se táče eurozóny IMF snížil výhled pro tento rok o 0,2 p.b. na 2 %.  Fond také očekává, že tento rok akceleruje inflace zejména z důvodu růstu cen energií.

Podle fondu bude z delšího hlediska hlavní výzvou pro vyspělé ekonomiky stárnoucí populace a pomalý růst produktivity. Světový růst by měl to roku 2022-2023 zpomalit na 3,6 % tak, jak růst ekonomik vyspělých zemí poklesne směrem k potenciálu.

 Zdroj: Bloomberg

Marek Šilhart, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.