Úterý 19. ledna. Svátek má Doubravka.

Mezinárodní měnový fond revidoval prognózu globálního růstu

Mezinárodní měnový fond revidoval prognózu globálního růstu směrem dolů o 0,1 procentního bodu jak pro letošní rok na 3,2 % tak i pro rok příští na 3,5 %. Za pomalejším růstem můžeme hledat především nejistoty, kterých je světový trh plný, ať už mluvíme o Brexitu či o americko-čínských vztazích. Právě globální nejistoty mají za následek především výraznější zpomalení globálního obchodu. To může představovat značné riziko především otevřených ekonomik závislých na exportu, jako je například Česká republika. Prozatím se globální politické tenze do výsledku zahraničního obchodu nezačaly výrazněji propisovat, což by se ovšem v budoucnu mohlo změnit. Dále globální nejistoty zpomalují především výrobní sektor, což ukazují mnohé indexy nákupních manažerů. Naopak silná spotřebitelská důvěra a nízká nezaměstnanost spolu s rostoucími mzdami drží sektor služeb nadále silný. Konkrétně v eurozóně MMF předpovídá růst pro letošní rok na úrovni 1,3 %, pro rok příští očekává mírné oživení na 1,6 %. To je značně optimističtější výhled v porovnání s naší prognózou. Očekáváme, že se negativní sentiment v průmyslu začne výrazněji propisovat do výkonosti výrobního sektoru a potažmo celé ekonomiky. 

Novým lídrem britské konzervativní strany se stal podle očekávání Boris Johnson, který se díky tomu stane také novým premiérem Velké Británie. Svého úřadu se ujme během zítřejšího dne, jakmile současná premiérka T. Mayová podá demisi. Jeho hlavním úkolem bude nyní pokračovat v jednání s EU a proměnit tak brexit ve skutečnost. Jeho přístup k věci je poměrně svérázný. V případě, že se mu s EU nepodaří vyjednat uspokojivou dohodu do plánovaného termínu (konec října), vydá se prý cestou neřízeného odchodu Spojeného království z EU. Velká Británie se už před nějakou dobou ocitla v patové situaci. Britský parlament odmítá schválit současnou podobu dohody a při snaze smlouvu pozměnit naráží u EU, která návrh, jehož podmínky byly diskutovány dlouhou dobu, již nehodlá znovu otevírat. Pravděpodobnost bezesmluvního brexitu se tak volbou nového premiéra značně zvětšuje.

Libra v průběhu včerejšího dne oslabila vůči euru o více než 0,3 %. Již během dopoledne začala kompenzovat ztráty až do vyhlášení výsledku. V současné chvíli se pohybuje okolo úrovně EUR/GBP 0,897, tedy zhruba na hodnotách ze včerejšího rána.

Dolar od včerejšího večera posílil vůči euru o více než půl procenta na EUR/USD 1,116. Koruna se poměrně stabilně drží okolo hodnoty EUR/CZK 25,54. 

Eliška Jelínková, analytička 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.