Úterý 20. října. Svátek má Vendelín.

Merck vyhrál soudní spor nad rivalem Gilead Sciences

23.03.2016 | 13:52 0 Komentářů

Soud v Kalifornii dal za pravdu společnosti americké společnosti Merck, která si nárokuje podíl na zisku z prodeje léků Sovaldi a Harvoni. Ty se využívají při léčbě žloutenky typu C. Merck spolu se společností Ionis Pharmaceuticals, vlastní dva patenty na látku sofosbuvir, které je využita ve výše zmíněných lécích.

Konkrétní podmínky finančního vypořádání zatím soud nezveřejnil. Lze však očekávat, že se nebude jednat o zanedbatelnou částku, neboť léky Sovaldi a Harvoni patří mezi nejvýznamnější produkty v portfoliu Gilead Sciences, která za ně jen v uplynulém kvartále utržila bezmála 5 mld. USD. Současně se jedná o nejrychleji rostoucí produkty společnosti Gilead. V roce 2013 chtěl Merck „prodat“ výše zmíněné patenty výměnou za 10 % z US tržeb. Gilead Sciences tehdy argumentoval tím, že patenty nejsou dostatečně konkrétní a na dohodu nepřistoupil.

Akcie zainteresovaných společností v dnešním pre-marketu reagují na včerejší rozhodnutí soudu. Zatímco Gilead Sciences (GILD) odepisuje 2,7 % na 91,2 USD, Merck (MRK) roste o 1,8 % na 54 USD. Menší Ionis Pharmaceuticals (IONS) si připisuje dokonce 11,9 % na 46,7 USD.

Zdroj: The Wall Street Journal

Tomáš Spousta
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.