Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Měny emerging markets: Špatný týden pro tureckou liru nebo indickou rupii

24.11.2016 | 13:56 0 Komentářů

Po prezidentských volbách v USA se ocitly rozvíjející se trhy pod tlakem, oslabení lokálních měn přispěly také lokální faktory.

Měnám emerging markets v posledních týdnech škodí růst výnosů v USA, které spolu se sílícím dolarem doprovází odliv peněz z rizikových trhů. Investoři také oceňují očekávání zvýšení sazeb na prosincovém zasedání Fedu, které má dle futures nyní 100% pravděpodobnost. Grafy vyjadřují cenu dolaru v lokální měně.

Indická rupie dnes oslabila oproti dolaru o 0,4 %, dále se tak potýká s opatřeními vlády premiéra Módího, který stahuje z oběhu bankovky větších denominací (500 a 1000). Střadatelé si je musí nechat vyměnit do konce roku, jedná se však o obrovský objem – podle odhadů tvoří až 86 % objemu hotovosti v ekonomice. Radikální opatření je součástí boje proti stínové ekonomice nebo zahraničním padělatelům.

Indická měna se oproti dolaru pohybuje v blízkosti historických minim.

 

Indická rupie. Od začátku roku 2015. Zdroj: Bloomberg.

Turecká Lira oslabila oproti dolaru na historická minima, poté co prezident Erdogan opakovaně vyzýval centrální banku, aby snížila úrokové sazby. Turecko má podle něj jedny z nejvyšších úrokových sazeb na světě.

CB však na dnešním zasedání udělala pravý opak, klíčovou repo sazbu zvýšila na 8 % a bankovní overnight na 8,5 %. Banka se růstem výnosů snaží bojovat proti slábnoucí měně. Lira pravděpodobně zůstane nadále pod tlakem, např. kvůli  diskutovanému referendu na jaře 2017.

 

Turecká Lira. Zdroj: Bloomberg.

Ostrá protičínská rétorika Donalda Trumpa a sílící dolar škodí také čínskému renminbi. To se dnes dotklo 8letých minim.

Čínské renminbi. Zdroj: Bloomberg

Zdroj: BBG, FT

Filip Tvrdek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.